Son dakika... TBMM'de yeni dönem başladı: Meclis'te yemin maratonu

Son dakika... TBMM'de yeni dönem başladı: Meclis'te yemin maratonu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Son dakika haberine göre; 28. dönem milletvekilleri yemin ederek göreve başladı. Yemin törenini en yaşlı üye sıfatıyla geçici Meclis Başkanı olarak MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli yönetti. 10,5 saat sonra sona eren oturum, saat 15.00'te toplamak üzere Bahçeli tarafından kapatıldı.15:00'te toplanacak Genel Kurul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yemin edecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seçim nedeniyle faaliyetlerine ara verilen Türkiye Büyük Millet Meclisi, 28. dönem milletvekillerinin yemin töreni için toplandı. 28. dönem milletvekilleri bugün yemin töreni için genel kurula geldi. MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli, en yaşlı üye sıfatıyla oturumu yönetti. Milletvekili ant içme töreni, yaklaşık 10,5 saat sonra sona erdi.

GENEL KURULU BAHÇELİ YÖNETTİ

İlk milletvekili yeminini, oturumu yöneten Bahçeli, yaptı. Bahçeli, Genel Kurulun açılış konuşmasında 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta gerçekleşen seçimleri hatırlatarak, 2'nci turda seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kutladı. Bahçeli, Meclisin yeni döneminin hayırlı olmasını dileyerek, görev alacak milletvekillerinin tarihi bir sorumluluğu üstlendiğini kaydetti.

Meclis'te İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

Sayın vekiller şimdi gündeme geçiyoruz. Gündemimize göre ant içme töreni yapılacaktır ama önce Meclis başkanı sıfatı ile sizleri selamlamak istiyorum.

Muhterem Cumhurbaşkanım, değerli vekiller. 14 Mayıs seçimi ile tecelli eden TBMM'nin ilk töreninin ant içme töreni öncesi hepinizi selamlıyorum. Büyük Türk milletine şükranlarımı sunuyorum. Yeni dönemin, vekillerimize, siyasi hayatımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. İlk turu 14 Mayıs 2023'te, ikinci turu da 28 Mayıs'ta yapılan seçimde cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ı da gönülden kutluyorum. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Bu tarihi sorumluluk bilincinin, Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerini sadırdan satıra, kuvveden fiile, tefekkürden tezekkür ve tezahür safhasına kemali edeple taşıyacağı inancındayım.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran müessir akıl TBMM’de mayalanmıştır. Gazi Meclis kurucu niteliğiyle, ordular tanzim ve temin etmiş, siyaset ve diplomasi mücadelelerine eş zamanlı savaşlar yönetmiş, Türk devlet felsefesinin ruhuna müzahir ve münasip olacak şekilde milli ve üniter devlet bünyesini Cumhuriyet’in faziletiyle eklemlemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel harcı hiç kuşku yoktur ki Türk milletinin irade ve istiklal özlemiyle karılmıştır. Milletimizin egemenlik vesayet ve velayeti birdir, tektir; eşi, benzeri olmadığı gibi mütehakkim ve müstebit bir güce göz yumulması da söz konusu olamayacaktır."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1 Mart 1923 tarihinde, TBMM'nin 1’nci Dönem açılış konuşmasını hatırlatan Bahçeli, "Bilinmelidir ki, hepimizin ortak paydası Türkiye’dir. Türk milletinin aziz varlığı, bu çatı altında görev alan siz muhterem arkadaşlarıma tevdi ve tevzi edilen vekalet vazifesi tarih huzurunda omuz omuza daha büyük işler yapmamızın istikrarlı şevkine şuur aşılamalıdır. Müstesna gücümüzün birlik, beraberlik, kardeşlik, mutabakat ve dayanışmayla tahkim edileceği kanaatimi bilhassa sizlerle paylaşmayı zaruri addediyorum" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dakika... TBMMde yeni dönem başladı: Mecliste yemin maratonu

 

TBMM ÜYELERİNİN YEMİN METNİ ŞÖYLE:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her milletvekili Anayasa'daki yemin metnini kürsüden yüksek sesle okudu. Milletvekilleri seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre tek tek yemin etti. Böylece milletvekilleri resmen göreve başlamış oldu. Herhangi bir sebepten ilk birleşime katılamayan milletvekilleri ise sonradan yemin edebilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TBMM'DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Meclis'in açılışına katıldı. Resmi törenle karşılanacak olan Cumhurbaşkanı, yemin törenini kendisine ayrılan locadan takip etti.

Son dakika... TBMMde yeni dönem başladı: Mecliste yemin maratonu

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dakika... TBMMde yeni dönem başladı: Mecliste yemin maratonu

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de resmi törenle karşılandı.)

İlk olarak genel kurulda Bahçeli kürsüye çıkarak yemin etti. Ardından başkanlık koltuğuna geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da locadan yemin törenini izledi. Milletvekilleri illere göre soy isim ve isim sıralamasıyla kürsüye çıkarak yemin etti. İl sıralaması Ankara'ya geldiğinde Ulu Önder Atatürk için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 

ALİ BABACAN ERDOĞAN'I AYAKTA KARŞILADI

Genel Kurul'da, grubu olan tek Genel Başkan Devlet Bahçeli Meclis oturumunu yönetirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yemin törenini genel kurul sıraları yerine locadan izledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın locaya girişinde; Kılıçdaroğlu locada, CHP'liler ise Genel Kurul sıralarında ayağa kalkmadı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise Erdoğan'ı ayakta karşıladı.

Genel Kurul'da, yemin töreni sırasında AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürban, milletvekili ant içme metnini tekrar etti. CHP listelerinden seçimlere giren Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Partili milletvekilleri CHP yerine partilerinin isimleri ile kürsüye çağrıldı.

ERDOĞAN, ANKARA'DAN AYRILDI

Saygı duruşunun ardından Erdoğan, Genel Kurul'dan ayrıldı. TBMM'den ayrılırken koridorda partililer ve milletvekillerinin yakınları Erdoğan'a yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar Erdoğan ile fotoğraf çektirdi.

MİLLETVEKİLLERİNİN YEMİN MARATONU TAMAMLANDI

TBMM Genel Kurulu’nda 28. Dönem milletvekillerinin yemin töreni ile başladı. AK Parti Ankara milletvekili Osman Gökçek, AK Parti Kocaeli milletvekili Cemil Yaman, AK Parti Şanlıurfa milletvekili İbrahim Eyyüboğlu, CHP Şanlıurfa milletvekili Mahmut Tanal yemin metnini yanlış okudukları gerekçesiyle tekrar okudular.

TBMM geçici Başkanı Devlet Bahçeli ziyaretçileri de alkış konusunda uyardı. TBMM Genel Kurulu’mda ziyaretçi akını da yaşandı. 13 bin ziyaretçi TBMM’ye geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 28'inci Dönem milletvekili ant içme töreni, yaklaşık 10,5 saat sonra sona erdi. Oturumu yöneten MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli, Genel Kurulu saat 15.00'te toplamak üzere kapadı. Genel Kurul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yemin edecek.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber