Tuzla'da fabrikada yangında patlama

Tuzla'da fabrikada yangında patlama

Tuzla'da kimyasal maddelerin üretildiği fabrikada çıkan yangın, çevre ilçelerden gelen itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Orhanlı Deri Organize Sanayi Bölgesi Deri Yan Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Ema Kimya Sistemleri-Huntsmann'a ait fabrikada yangın çıktı.

Olay yerine Tuzla ve çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Zaman zaman patlamaların da yaşandığı yangının sıçraması nedeniyle alev alan itfaiye aracındaki yangın da ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü.

Geniş bir alan üzerine kurulu fabrikadaki yangın, otoparktaki araçlara da sıçradı. İtfaiye ekipleri, rüzgar nedeniyle güçlükle müdahale ettiği yangını kontrol altına almayı başardı.

İki itfaiye personeli yaralandı 

Yangın sırasında fabrikadaki bir tank patladı. Patlamanın etkisiyle tanktan kopan parçalar etrafa ve yakındaki ormanlık alana sıçradı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Olayda yangına müdahale eden iki itfaiye personeli yaralandı. Olay yerinde hazır bulundurulan sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından bir itfaiye eri hastaneye kaldırıldı.

Diğer yaralıya olay yerinde müdahale edildi.

Çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri, fabrikanın etrafında oluşturduğu güvenlik çemberinde polis ve itfaiye ekibi dışında kalan herkesi dışarı çıkarttı.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, İlçe Belediye Başkanı Şadi Yazıcı da olay yerine gelerek çalışmaları yerinde inceleyip yetkililerden bilgi aldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamada bazı parçalardan dolayı iki itfaiye personelinin yaralandığını belirterek, "Durumu hafif olan bir itfaiye erine olay yerinde müdahale edildi. Diğeri hastaneye kaldırıldı." dedi.

55 araç 160 personelle müdahale edildi 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Tuzla Organize Sanayi Bölgesindeki bir kimya fabrikasında saat 11.40 sıralarında çıkan yangının kontrol altına alındığı bildirildi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alevlerin, fabrikanın bitişiğinde bulunan silolara sıçraması üzerine, saat 15.00 sıralarında meydana gelen patlamada iki itfaiye erinin yaralandığı, itfaiye erlerinden Yusuf Tüysüz taburcu edilirken, Nebi Polat'ın tedavisi devam ettiği belirtilen açıklamada, İstanbul İtfaiyesi'nin, 21 istasyonundan 55 araç, 160 personel ile soğutma çalışmalarını yürüttüğü aktarıldı.

Açıklamada, İBB itfaiyesi ile birlikte, ilçe belediyelerden 14, İSKİ'den de 3 su ikmal aracının söndürme çalışmalarında görev aldığı, ayrıca, çalışmalara Gebze İtfaiyesinden de 3 aracın katıldığı kaydedildi.

İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangının çıkış sebebi araştırılıyor.

"Yangın bir makinede başladı"

Olay yerinde incelemelerde bulunan Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, yaptığı açıklamada, yangının ilk önce bir makinede çıktığını belirterek, "Fabrikanın kendi müdahaleleri sonucu önlenemiyor ve kısa süre sonra Tuzla ve çevre itfaiyelerle müdahale ediliyor. Petrokimya sektöründe çalışan ve yanıcı hammaddeye sahip. Bunun tutuşmasıyla yangın depolara sıçrıyor." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çalışanların tamamının acilen tahliye edildiğini anlatan Yazıcı, şunları kaydetti:
"Şu anda yangın kontrol altında. Şu anda kontrollü bir yangın ve onların yanmasıyla birlikte bitmesi bekleniyor, tüm müdahaleler yapıldı. Çevrede tedbirler alındı. Yaralı ve can kaybının olmaması sevindirici."

Yazıcı, otoparktaki bazı araçların da yandığını dile getirerek, "Firma, uluslararası ortaklığı olan bir firma. Etrafımızdaki fabrikalara ve ormana geçmeden yangının söndürülmesi en büyük hafifletici sebep olacaktır." dedi.

İstanbul Valiliği'nden açıklama

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada ise yangına, itfaiye, 112 Acil, AFAD ve UMKE ekipleri ile Orman Yangın Söndürme ekiplerince müdahale edildiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Yangın nedeniyle oluşan yoğun dumandan 2'si itfaiye personeli olmak üzere 7 kişi etkilenerek hastaneye sevk edilmiş, yapılan ayakta müdahale sonrası taburcu edilmişlerdir. Ayrıca fabrika içerisindeki bir kazanın infilak ederek itfaiye aracına isabet etmesi neticesinde yaralanan 2 itfaiyecimiz de 112 ekiplerimizce hastaneye sevk edilmiştir. Yangının başlangıcından beri halk sağlığını olumsuz yönde etkileyen herhangi bir duruma rastlanmamıştır."

"Yangın kontrol altına alındı"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Bölge Müdür Yardımcısı Salih Karataş da Tuzla'da meydana gelen fabrika yangınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karataş, "Yangın şu anda kontrol altına alındı. İlk ihbar bize 11.40 civarında geldi. Ekiplerimiz ilk olay yerine geldiğinde bölgenin tamamında yangın devam ediyordu. Ön tarafta görülen yanan bölümün arkasında önemli kimyasal tankların olduğu bilgisi aldık. Oraya yoğunlaştık. İlk etapta ön taraftan dahilden müdahale imkanımız olmadı." dedi.

Yangının çok hararetli olmasına vurgu yapan Karataş, ilk müdahale sırasında bazı itfaiye araçlarının zarar gördüğünü söyledi.

Kontrol altına alınan yangına 55 araç ve 147 personel ile müdahalenin devam ettiğinin altını çizen Karataş, arka tarafta bulunan kimyasal depolara sirayetin engellendiğini belirtti.

Karataş, "Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye göre bir arkadaşımız hafif şekilde yaralandı. Diğer arkadaşımızda ise çarpmanın etkisiyle bir travma söz konusu olmuş. Takibini arkadaşlarımız sürdürüyorlar. Tıbbi müdahaleler sürüyor, arkadaşımızın bilinci açık." bilgilerini verdi.

"Yangının çevresel etkileri de izlenmektedir"

EMA Kimya Sistemleri'nden yapılan açıklamada, Orhanlı Deri Organize Sanayi Bölgesi Deri Yan Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren ve Huntsman'in bir kuruluşu olan EMA Kimya Sistemleri'nin üretim alanı dışında bir yangın çıktığı hatırlatıldı.

Tüm çalışanlar ve yüklenicilerin fabrikadan ivedilikle hiçbir yaralanma olmaksızın sağlıklı bir şekilde tahliye edildiği aktarılan açıklamada, dış bölgede çıkan yangının ana fabrikaya ve bitişiğindeki ticari alana sıçradığı anlatıldı.

Açıklamada, her iki alanın da derhal boşaltıldığı ve itfaiye ekiplerinin yangını kontrol etmek için çalışmalarını sürdürdüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yangının tesis dışındaki çevresel etkileri de izlenmektedir. Ayrıca yangına müdahale eden iki itfaiye erimizin yaralandığı bilgisini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. İlk önceliğimiz itfaiye ekiplerinin durumunun iyi olmasıdır. Yaralanan itfaiye erlerimizin sağlık durumlarını yakından takip etmekteyiz. Yaralanan itfaiye erlerimizin aileleri ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi sunar, tüm süreci yakından izleyerek gerekli durumlarda kamuoyunu bilgilendireceğimizi paylaşmak isteriz."