hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sosyal medya düzenlemesi... Temsilci yoksa 2. ceza da yolda | Video

  Başta Twitter, Facebook ve YouTube olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik verilen ikinci süre de bugün doluyor. Eğer bu platformlar Türkiye'de temsilci bulundurma yükümlülüklerini yerine getirmezlerse cezalarda 2. aşamaya geçilecek. 30 milyon liralık bir ceza kesilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sosyal ağ sağlayıcıları eğer Türkiye'de temsilci bulundurma yükümlülüklerini yerine getirmezlerse cezalarda 2. asamaya geçilecek. Tanınan süre ise 2 Aralık'ta bitiyor. Yaptırımların ilki kapsamında, 2 Kasım tarihinde sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon liralık idari para cezası kesilmişti.

  Şimdi ise Türkiye'de temsilci bulundurmak için BTK'ya başvuruda bulunmayan şirketlere bu defa 30 milyon lira ceza kesilecek.

  Edinilen bilgiye göre şu ana kadar BTK'ye bu konuda bildirimde bulunan sosyal ağ sağlayıcısı da olmadı. Bu da cezaların yolda olduğunu gösteriyor. Bu zamana kadar sadece Rus menşeli V Contact firması BTK ile iletişime geçmişti.

  2 Aralık'a kadar başvuru gelmediği takdirde diğer ağ sağlayıcılar onlara tebligat gidecek. Sonra da 30 milyon liralık ceza kesilecek. Ve sonrasında yaptırımların 3. aşaması süreci baslayacak. 30 günlük yeni bir süre tanınacak

  Bu sürenin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan sosyal ağ sağlayıcısına reklam cezası verilecek. Sonrasında üç aylık bir süre daha tanınacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu sürenin sonunda da gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, takip eden süreçte ise yüzde 90 oranında daraltılacak. Bu da o ağ sağlayıcısının platformunda internet hızının düşmesi, yanı o platformda mesaj ve video paylaşımlarının zorlaşması anlamına geliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow