Sosyal medyada provokasyona önlem

Sosyal medyada provokasyona önlem

Özellikle orman yangınları sürecinde sosyal medya platformları üzerinden yayılan dezenformasyonlara karşı alınacak önlemler gündemde. Bu konuda AK Parti'nin yaptığı çalışmalar ne aşamada? muhalefetten ne değerlendirmeler var? CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte Arda Erdoğan'ın açıklamaları:

Sosyal medya ve dezenformasyon başlığı özellikle yaşanan orman yangınlarının ardından dün gerçekleşen AK Parti MYK'sının da gündemindeydi. Parti sözcüsü Ömer Çelik'ten dikkat çeken açıklamalar geldi. 'Bazı siyasetçiler yangın ateşinin yanında bir de fitne ateşi yaktı' dedi Çelik. 'Vatandaşa doğru bilgi verme konusundaki mekanizmaları güçlendirme gereğiyle ilgili olarak değerlendirmeler yaptık. Yeni tedbirler alacağız' ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar önemliydi. Çünkü bir yandan da AK Parti'nin sosyal medya düzenlemesi sürüyor. Peki bu sosyal medyadaki dezenformasyonla mücadeleyle ilgili nasıl bir adım atıldı? Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde sosyal medyadaki bu düzenlemeye ilişkin bir çalışmanın başlatıldığı, sosyal medya dezenformasyonuyla ilgili yasal bir zeminin oluşturulacağı açıklanmıştı. Bu noktada dünyadaki sosyal medya düzenlemeleri incelendi. Yasal müeyyideler nelerdir, bunlar araştırıldı. Ama bu noktada muhalefetten de bir eleştiri geldi AK Parti'ye. CHP Genel Başkan yardımcısı Onursal Adıgüzel, 'İktidarın dezenformasyonla mücadeleden kastının sosyal medyadaki muhalif sesleri, medya platformlarını susturmak olduğu açıkça ortadadır' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP'den bu eleştiri geldi ancak AK Parti'nin bu çalışması da yine kendi mecrasında yürüyor. Özellikle dün Avrupa ülkelerinde uygulamalar neler, bunlar araştırıldı. Almanya, Fransa, İngiltere ve Avrupa Birliği'ndeki sosyal medya çalışmaları tek tek incelendi. Ancak Türkiye'ye yönelik özel bir modelin oluşturulması da yine planlar arasında. Peki, bununla ilgili bir takvim söz konusu mu? Meclis şu an çalışmalarına devam etmiyor, ara verdi. Yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte yani ekim ayında bu noktada sosyal medya ve dezenformasyonla ilgili yasa çalışmasının Meclis gündemine gelmesi de bekleniyor.