hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Süleymaniye'de havaalanı patlaması

  Irak'ın Süleymaniye kentinde bulunan Arbat Havaalanında meydana gelen patlamanın ardından Türkiye’den sert tepki geldi. Ankara, patlamanın gerçekleştiği sırada KYB'ye bağlı bazı güvenlik unsurlarının PKK’lı teröristlerle talim yaptıklarına dikkat çekti. Dışişleri Bakanlığı olayı "Terör örgütü ile iş birliğinin açık kanıtı" olarak değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  18 Eylül’de Süleymaniye’nın Arbat ilçesinde bulunan havaalanında bir patlama meydana geldi. Patlamada KYB’ye bağlı güvenlik unsurlarından üç kişi yaşamını yitirdi.

  Terör örgütünün Suriye-Irak yönünde terör koridoru kurma çabaları Türkiye tarafından önlenmeye çalışırken yaşanan bu olay Ankara’nın gündemindeydi.

  Süleymaniye’deki olaya ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada, Irak’ın kuzeyindeki PKK faaliyetleri ile Suriye ve Irak arasında oluşturulan terör koridorundaki hareketliliğin yakından izlendiğine dikkat çekildi.

  Patlamaya ilişkin gelişmelerin dikkat çekici olduğu vurgulanarak, “Patlama esnasında, KYB’ye bağlı ‘terörle mücadele grubu’ mensuplarının PKK/YPG’li teröristlerle birlikte talim yapmakta oldukları anlaşılmaktadır. Bu gelişme, KYB’ye bağlı bazı güvenlik unsurlarının terör örgütü üyeleriyle iş birliğini açıkça ortaya koymuş olması bakımından vahimdir. Yaşanan bu son olayla, terör örgütünün halkını adeta rehin aldığı Süleymaniye’ye yönelik tedbirlerimizin ne denli isabetli olduğu da bir kez daha teyit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alınan o tedbirler kapsamında Türkiye, hava sahasını 3 Nisan’dan itibaren Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatmıştı.

  Dışişleri Bakanlığı, bir kez daha Türkiye’nin, hem Irak merkezi hükümetinden hem de KBY makamlarından PKK ve uzantılarını terör örgütü olarak tanımasını ve terörizmle samimi ve somut şekilde mücadele etmesini beklediğini hatırlattı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow