Tahir Elçi'nin öldürülmesinde 43 parça delil toplandı, mermi çekirdeği aranıyor

Tahir Elçi'nin öldürülmesinde 43 parça delil toplandı, mermi çekirdeği aranıyor

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare çevresinde bu sabah başlatılan ve saldırı nedeniyle yarıda kalan olay yeri inceleme çalışmasında, 43 parça delil toplanabildi. Polis yetkilileri olay yerinde asıl aranan delilin Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan merminin çekirdeği olduğunu ve silahla çok sayıda ateş edildiği için bu çekirdeğin toplanan deliller arasında olup olmadığının henüz tespit edilemediğini söyledi. PKK'lı teröristten birinin tabancasını polise fırlatmasının detayları da ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçen cumartesi günü çıkan çatışmada 2 polisin şehit olması ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturma devam ediyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz'ın bizzat yönettiği soruşturma kapsamında bugün saat 06.00 sıralarında Dört Ayaklı Minare çevresinde yapılan olay yeri inceleme çalışması, teröristlerin  el yapımı patlayıcı, tuzaklı mayın ve silahlı saldırısı nedeniyle yarım bırakıldı.

Güvenlik kameraları inceleniyor

Bu sabah saatlerinde bölgeye giden ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz'ın da içinde bulunduğu inceleme heyetinde bir Başsavcı vekili ve bir savcının bulunduğu öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Olay yeri inceleme çalışması sırasında emniyete ait kamera ve bomba imha ekibi de hazır bulundu. Olay yerine giden heyete, telefonla davet edilen Diyarbakır Barosu yöneticisi avukat Velat Alan da eşlik etti.

Tahir Elçi öldürüldü!

Çalışma sırasında olayın ilk meydana geldiği yerde numaralandırma ve fotoğraflama çalışması yapan heyet, daha sonra ise Tahir Elçi'nin vurulduğu noktaya gitti. Olay yerinde boş kovan, mermi çekirdeği ve diğer metallerin tespit edilmesi amacıyla dedektör cihazlarının da kullanıldığı öğrenildi.

83 delil tespit edildi

Heyetin delil tespiti yaptığı saat 06.50 sıralarında bölgeden silah seslerinin gelmesi üzerine kısa bir gerginlik yaşandı. Seslerin kesilmesi üzerine bölgede çalışmaya devam eden heyet, Dört Ayaklı Minare'nin arka sol sütunu yakınlarında kan izleri tespit etti. Bu arada çalışmayı sürdüren ekip bölgede toplam 83 parça delil tespiti yaptı. Tespiti yapılan tüm delillere olay yeri inceleme ekibi tarafından numaralandırma işlemi yapılarak kameraya kaydedildi.

Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, "katil PKK" diye bağırdı mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zırhlı aracın altında kablolu tuzak tespit edildi

Olay yeri inceleme çalışmasının devam ettiği saat 07.10'da ise bölgeden önce silah sesleri, sonra ise heyetin çok yakın bir noktasında patlama sesi geldiği, hemen sonrasında ise bölgede güvenliği sağlayan özel harekat polislerinin ateşin geldiği bölgeye doğru silahla karşılık verdiği kaydedildi.

Diyarbakır'da Tahir Elçi'nin de öldürüldüğü çatışmada 2 polis şehit oldu

Olay yerinde hazırlanan tutanağa göre yoğun şekilde çatışmanın başlaması üzerine delil toplama çalışması tamamlanmadan sokak girişini kapatan zırhlı aracın altında kablo ve tuzaklama olduğunun fark edilmesi ile bölgeye giden heyet olay yerinden ayrıldı.

43 parça delil toplandı

Hazırlanan rapora göre Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu sokak girişinden minareye kadar olan kısımda tespit edilen 83 parça delilden 43'ü olay yeri inceleme uzmanları tarafından toplanarak muhafaza altına alındı. Toplanan deliller arasında boş kovanlar, mermi çekirdeği parçaları ve metal parçaları olduğu öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzmanlar çıkan çatışma nedeniyle numaralandırılan 40 parça delilin ise olay yerinde bırakıldığını belirtti. Olay yerindeki inceleme çalışmasına katılan Avukat Velat Alan, yerlerde çok sayıda boş mermi kovanı ve metal parçaları olduğunu belirterek bunların bir kısmının kayıt altına alındığını söyledi.

Velat Alan, Elçi'yi vuran merminin vurulduğu yerin 3-4 metrekare çevresinde olabileceği yönünde çalışma yapıldığını, ancak bölgede çok sayıda boş kovanın da bulunduğunu söyledi. Alan görevlilerle yapılan görüşmede güvenlik kameralarının incelendiği bilgisini aldıklarını belirterek, mermi çekirdeğinin bulunması durumunda olayın çözülebileceğini söyledi.

Telekom kamerası inceleniyor

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Olay yeri inceleme çalışması sırasında bölgede bulunan Telekom binasındaki güvenlik kamerası görüntüsüne de istihbarat uzmanları tarafından incelenmek üzere el konuldu. Savcılık kaynakları Tahir Elçi'nin vurulduğu yere en hakim noktadaki görüntünün Telekom binrasında bulunan kameradan çekilmiş olabileceğini, bu görüntülerin oluşturulan uzman bir ekip tarafından incelendiğini söyledi. Bu arada savcılık Tahir Elçi'nin vurulduğu sokağı gören tüm güvenlik ve mobese kamerası kayıtlarını da ayrıca incelemeye aldı.

Paris Barosu'ndan Tahir Elçi için başsağlığı mesajı

Elçi'nin vurulduğu mermi çekirdeği aranıyor

Savcılık kaynakları olayla ilgili yeni tespit edilen ve gözaltına alınan kimse olmadığını belirterek, iki teröristi bölgeye getiren taksi sürücüsünün sorgusunun devam ettiğini söyledi.

Adı açıklanmayan taksi sürücüsünün şüphelileri yolcu olarak Kayapınar İlçesi'nden aldığını söylediği belirtildi. Polis yetkilileri olay yerinde asıl aranan delilin Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan merminin çekirdeği olduğunu ve silahla çok sayıda ateş edildiği için bu çekirdeğin toplanan deliller arasında olup olmadığının henüz tespit edilemediğini söyledi.

Teröristin tabancasında 6'ncı mermi ters takılmış

Diyarbakır'da 2 polisi şehit ettikten sonra Tahir Elçi'nin basın açıklaması yaptığı Yenikapı Sokağa giren 2 PKK'lı teröristten birinin tabancasını polise fırlatmasının detayları ortaya çıktı.

Gazetecilerin çektiği görüntülere saniye saniye yansıyan olayda,  kimliği tespit edilen PKK'lı Mahsun Gürkan'ın arkasından koşarak sokağa giren ve elindeki tabancasını kendisine doğru ateş eden polise fırlatan teröristin fırlattığı Glock marka tabancanın tutukluk yaptığı ortaya çıktı.

Olay sırasında yaşamını yitiren Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin cesedinin yanında bulunan tabancanın incelenmesi sonucu, aynı silahla olay günü şehit polis memurlarından Ahmet Çiftaslan'a 3 el, kaçarken takip eden polislere 2 el ateş edildiği, 6'ıncı merminin şarjöre ters takılması nedeniyle tutukluk yaptığı belirlendi. Bu nedenle ateş almayan tabancanın polise fırlatıldığı ortaya çıktı.