hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Taksim'deki Gezi Parkı devredildi

  İstanbul'daki Taksim Gezi Parkı'nın mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 12 Mart'taki devirle ilgili açıklama yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de "Gezi Parkı arazisine keyfi biçimde el konularak Taksim Meydanı Projesi engelleniyor." mesajını paylaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Taksim Gezi Parkı'nın devri ile ilgili açıklama geldi. "Parkın mülkiyeti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredildi" denildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi "Gezi Parkı alanı, haber verilmeden, sadece 1 günlük yazışma ile yürütülmüştür. Yüzbinlerceİistanbullu’nun oyu gasp edilmiştir." notunu paylaştı.

  Devir işlemi Vakıflar Kanunu 30. Maddeye dayandırılıyor. Vakıflar Kanunu 30. Maddede “Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur” ifadesi yer alıyor.

  Devir işleminin 12 Mart'ta tescil edildiği belirtildi. Herhangi bir taşınmaz üzerinde vakıflara ait bir mal varsa, Vakıflar Genel Müdürlüğü, buna dayanarak geri tescil talep edebiliyor. Bu hak, belediyeye, özel idareye veya hazineye geçmiş tüm taşınmazlar için geçerli.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden de bir açıklama gecikmedi. “23 Haziran 2019 seçimlerinden sonra, merkezi yönetimin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik tavrı kamuoyu bilgisi dahilindedir. Ne yazık ki, diyalog, uzlaşı, ortak akıl ve birlikte çalışma kavramlarından daha çok; ‘hesaplaşma’, ‘gününü gösterme’, ‘iş yaptırmama’, ‘engelleme’ ‘vesayet’ ve ‘yetki gaspı’ anlayışıyla devam eden sürecin son halkası Taksim Gezi Parkı’nın İBB mülkiyetinden alınması olmuştur." ifadeleri yer aldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow