hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tapuda rüşvet iddianamesinin detayları

  İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen tapuda rüşvet soruşturmasında iddianame tamamlandı. Peki, iddianamede yer alan detaylar neler? CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Savcılık iddianamesini tamamladı. Tapu çalışanlarının rüşvet pazarlıklarına ilişkin tüm detaylar gün yüzüne çıktı. 2019 yılında İstanbul Küçükçekmece Başsavcılığı tarafından başlatılan tapuda rüşvet soruşturmasına ilişkin savcılık iddianamesini tamamlandı.

  İddianamede, operasyonlarda ele geçirilen dijital materyallerden elden edilen veriler de yer aldı. İncelenen tapelerde şüphelilerin WhatsApp ve telefon konuşmaları üzerinden birbirleri ile sık sık görüştükleri belirlendi. İddianameye göre rüşvet payları ise 50 TL'den 10 bin TL'ye kadar değişiyordu. Örgüt içinde paylaşılan tutarlar ise en yükseği tapu müdürü olmak üzere kıdem derecesine göre bölüşülüyordu. Rüşvetten elde edilen paralar ise tapu binasının içerisindeki tuvalet, mescit, mutfak, bahçelerde bulunan kamelyalar gibi kameraların bulunmadığı kör noktalarda paylaşılıyordu. Rüşvet paylaşımları için tercih edilen günler ise genellikle memurların az olduğu cumartesi ve pazar günleriydi.

  Bir tapu müdürü, iki tapu müdür yardımcısının da aralarında bulunduğu 47 sanığın yer aldığı tapuda rüşvet soruşturmasına ilişkin hazırlanan iddianame, İstanbul Küçükçekmece 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow