Tarım işçilerinin mevsimlik göçü

Video: Tarım işçilerinin mevsimlik göçü

Şehirlerarası ulaşım sınırlandırılmıştı. Ama bir yandan mevsimlik tarım işçilerinin ülke içindeki hareketlilikleri başladı. Peki mevsimlik tarım işçileri bu süreçte nasıl seyahat edecek? hangi şartlar yerine getirilmeli? Soruların yanıtları İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede.

Şehirler arası seyahat kısıtlamaları, tarımsal üretimin devamını sağlamak amacıyla mevsimlik tarım işçileri için özel olarak düzenlendi. İşçi talep eden il ve işçi gönderecek il valilikleri birlikte çalışacak, mevsimlik işçiler verilecek izin belgesiyle seyahat edebilecek.

İçişleri Bakanlığı, yayınladığı ek genelgeyle tarımsal üretimde çalışan ve il değiştirmek zorunda olan mevsimlik işçilerin durumlarını netleştirdi.

Buna göre, işçilerin yola çıktıkları iller “çıkış ili”, tarımsal üretime katkı sağlayacağı il ise “varış ili” olarak tanımlanacak.

Genelgeye göre her ilde valilerin başkanlığında İl Tarım ve Orman Müdürü, İl Sağlık Müdürü, Ziraat Odası Başkanı gibi ilgilerin de yer alacağı bir komisyon kurulacak.

Bu komisyon tarımsal üretim için alınacak önlemleri ve gerekli işgücünü belirleyecek. Ardından bu ihtiyacın karışlanabileceği il valiliğine talepte bulunulacak. Aracı belgesi verilmiş kişilerle, şehirlerarası seyahat edecek tarım işçileri belirlenecek.

Tarım işçileri her iki il valiliğinin belirleyeceği zamanda, sağlık kontrollerinin ardından toplu ulaşım kurallarına uyarak varış kentine ulaştırılacak.

Varış ili valiliği ve ilgili kurumları, gelen mevsimlik tarım işçilerinin kaldıkları yerlere ilişkin de düzenleme yapacak. Kaldıkları konteynır ya da çadırların sosyal mesafe kuralına göre düzenlenmesi, konaklama alanlarının sık sık havalandırılması sağlanacak. Çadırların arasındaki mesafe artırılacak. Çadır alanlarının nemli olmasının önüne geçilecek ve kaldıkları alanlar sık sık dezenfekte edilecek.

Genelgeyle hayvancılık faaliyetleri hakkında da düzenleme yapıldı. Buna göre, kış aylarında konakladıkları illerden hayvanlarını otlatmak üzere başka illere gidecek olan “göçerlere, belirlenen izinleri almak kaydıyla 01 Mayıs'tan sonra müsaade verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS