Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan etikette yanıltan ibareye müdahale

Video: Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan etikette yanıltan ibareye müdahale

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan gıda etiketlerinde karşılaşılan kavramlara ilişkin düzenleme geldi. Sütten elde edildiği herkes tarafından bilinmeyen maskarpon, quark, laktoz gibi gıdaların süt içeriği belirtilecek. Ürün etiketlerinde gluten konusundaki uyarılar da daha netleşecek. Başka hangi gıda ürünlerine ilişkin düzenleme var? Haberimizde inceledik.

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Türk Gıda Kodeksi gıda etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme yönetmeliği hakkında kılavuzu"nu güncelledi. Kılavuzla, gıdaların etiketinde, reklamında kullanılan ifadelere ilişkin tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda, gıda etiketlerinde kullanılan, gıdanın bileşenibakımından tüketiciyi yanıltıcı olarak değerlendirilebilecek her bir ifadenin kendi içinde aynı stil ve aynı punto büyüklüğünde olması gerekecek. Örneğin, bir kısmının büyük bir kısmının küçük yazıldığı "Ev yapımı tadında", "İlave şeker yok" gibi ifadeler yer alamayacak.

Bir ürün için doğal denebilmesi için de şartlar var. Gıdanın tüm bileşenleri mevzuattaki ilgili hükümleri karşılıyorsa söz konusu gıda için "Doğal bileşenlerden üretilmiştir" ifadesi etikette olacak. Örneğin, vişneli kek için, kullanılan vişne doğal olmasına rağmen kek kısmının doğal olmayan bileşenler içermesi halinde "Doğal vişne" ifadesine yer verilemeyecek.

Bir gıdanın üretiminde alternatif bileşen kullanılmış ise bu bileşenin kullanıldığına dair ifadeler yer alacak. Eğer şeker şurubu varsa "Pancardan elde edilen invert şeker şurubu kullanılmıştır" ifadesini koymak zorunlu olacak.

En çok düzenleme alerjik reaksiyon ve çeşitli hastalıklara yol açan laktoz ve glutenle ilgili..

Glüten içeren tahılların, bileşenin adına atıfta bulunarak bileşen listesinde vurgulanması gerekecek. Glüten miktarı en fazla 20 ppm değerinde olan tüm gıdalarda "Glüten içermez","Glütensiz" ifadeleri kullanılabilecek. Bunlara ek olarak "Çölyak hastaları için uygundur" ifadelerine de yer verilebilecek.

Sütten elde edildiği anlaşılabilir olan peynir,yoğurt, tereyağı gibi gıdalarda doğrudan bileşenin vurgulanması yeterli olacak. Ama bir de içinde süt olduğu herkes tarafından bilinmeyen maskarpon, quark, laktoz gibi ürünler var. Bunların da sütten üretildiği açıkça bilgilendirilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS