Taşınma sırasında hangi güzergah izlenecek? - Büyük Taşınma 3

Taşınma sırasında hangi güzergah izlenecek? - Büyük Taşınma 3

İstanbul tarihinin en büyük sınavlarından birini 45 saat içinde verecek. Atatürk Havalimanı 3. havalimanına taşınacak. Uçaklar havadan gidecek ama 1500 TIR'la kalan parçalar taşınacak. TIR şirketleri hazırlıklarını tamamladı. Peki bu taşınma ne zaman ve hangi güzergah üzerinden yapılacak? İstanbul trafiği nasıl etkilenecek? Taşınmanın güzergahına dair tüm detaylar CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Karamustafa'nın hazırladığı 'Büyük Taşınma' haber dizisinin bu bölümünde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyanın en büyük taşınması için, en büyük konvoylardan biri oluşturulacak. Atatürk Havalima'nın taşınması için tam 1500 TIR kullanılacak. TIR şirketleri ile anlaşmalar neredeyse tamamlandı. Hangi şirket kaç araç verecek hesaplandı, yol planları dahi yapıldı. Sadece Türk Havayolları 600 TIR ile taşınacak. Kalan 900 TIR ise diğer havayollarını taşıyacak. İstanbul'daki birçok TIR şirketi katılacak bu taşınmaya.

Taşınacak olan parçaların çoğunluğu büyük. Bu da TIR şirketlerinin önüne büyük bir engel olarak çıkıyor. Ağır Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Küçük, "Gişeden geçemeyecek büyüklükte parçalar var, gerekirse Hadımköy yolunu kullanacağız" diyor.

Kara yolu taşınması Afet Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülecek. TIR'lar Basın Ekspres Yolu'ndan Mahmut Bey Gişeleri güzergahını takip ederek Odayeri Kavşağı'ndan 3. havalimanına gidecek. Yol güzergahı üzerinde görev yapan belediye, jandanma ile tüm kamu ve kuruluşlar , AKOM'dan koordine edilerek taşınma yapılacak. Taşınma sırasında gerekirse trafik kesilebilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Büyük Taşınma dizisinin "Taşınma süreci ve yeni havalimanı" adlı birinci bölümünü izlemek için buraya tıklayın.

Büyük Taşınma dizisinin "Atatürk Havalimanı, 3. havalimanına nasıl taşınacak?" adlı ikinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Büyük Taşınma dizisinin "3. havalimanını diğerlerinden ayıran özellikler neler?" adlı dördüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Büyük Taşınma dizisinin "3. havalimanına ulaşım nasıl olacak?" adlı beşinci bölümünü izlemek için buraya tıklayın.