TBMM çalışmalarına başlıyor

Video: TBMM çalışmalarına başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi 3 haftalık aranın ardından çalışmalarına başlıyor. Yarın açılacak genel kurulda uluslararası anlaşmalar ele alınacak. Bu hafta AK Parti’nin imar ve ürün güvenliği konularında iki ayrı kanun teklifini meclise sunması bekleniyor.

Libya Tezkeresi için olağanüstü toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 3 haftalık aranın ardından çalışmalarına tekrar başlayacak.


14 Ocak salı günü kapılarını açacak Meclis’te ilk olarak liderler gruplarını toplayacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve grubu bulunan diğer parti liderleri milletvekilleri ve partililerine seslenecek. O isimlerden biri de 1 Ekim’de başlayan yeni yasama yılında rahatsızlığı nedeniyle grup toplantısı yapmayan MHP Lideri Devlet Bahçeli olacak.


TBMM Genel Kurulunda ise bu hafta çeşitli uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin kanun teklifleri görüşülecek.


Gözler ise AK Parti grubunda olacak. Edinilen bilgilere göre AK Parti iki ayrı kanun teklifi verecek. AK Parti’nin hazırladığı ve yaklaşık 38 maddeden oluşan içinde, kaçak ve imara aykırı yapıların yıkılarak eski haline getirilmesini amaçlayan, 'imar kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunulacak.


Teklif ile ruhsatsız ve kaçak yapılara ağır cezalar getirilecek. Kaçak veya ruhsata aykırı yapıları yıktırmayanlara emlak vergisine esas bina değeri ile belirlenen rayiç değer ortalaması oranında cezai işlem uygulanacak.


AK Parti’nin bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunması beklenen bir diğer kanun teklifi ise 'ürün güvenliği'yle ilgili olacak. 'ürün güvenliği ve teknik düzenlemeler kanunu'nda değişiklik öngören teklif, iç piyasaya sunulan ihraç ürünlere ilişkin insan sağlığı ve tüketicinin korunmasına dair düzenlemeleri içerecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS