TBMM'den ABD'li senatörlere tepki

Video: TBMM'den ABD'li senatörlere tepki

Meclis Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu, ABD'deki bir grup senatörün Türkiye'ye ilişkin eleştirilere yer verdikleri mektubu ABD Başkanı Joe Biden'e göndermesine tepki gösterdi. Yayınlanan bildiride "Senatörlerin sorumsuz ithamları, ABD ile stratejik ortaklığımız ve NATO çatısı altındaki müttefikliğimizle hiçbir surette bağdaşmıyor" denildi.

ABD'deki bir grup senatör ABD Başkanı Biden'a bir mektup yazarak Türkiye'ye baskı yapmasını istemişti. O mektuba Meclis'ten ortak tepki geldi. Meclis Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu bir bildiri yayımladı. Bildiri 87 milletvekilinin imzasını taşıyor.

Bildiride "İmzacı senatörlerin ülkemizin iç ve dış politikasını hedef alan mesnetsiz ve sorumsuz ithamları, ABD ile stratejik ortaklığımız ve NATO çatısı altındaki müttefikliğimizle hiçbir surette bağdaşmıyor" ifadeleri kullanıldı. "Saygı ve samimi diyalog" çağrısı yapıldı.

"Mektupta adı geçen kişinin terör örgütü başını Baba olarak kabul eden mensubiyetini kendi beyanlarıyla teyit eden aile üyeleriyle birlikte kanlı darbe girişimini alenen destekleyen bir teröristtir"denildi.

"İmzacı senatörlerin FETÖ iftiralarına payanda olmaları ABD makamlarının 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ile hiçbir ilgilerinin olmadığına yönelik beyanlarının samimiyetine gölge düşüren iki yüzlü bir tutumdur."İfadelerine yer verildi.

İmzacı senatörler aklı selim davranmaya davet edildi.

Bildiride "Türkiye Cumhuriyetinde telkinde bulunanların öncelikle kendi ülkelerindeki insan hakları ve hukuk ihlallerini gidermeye vakit ayırmaları da faydalı olacaktır "denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS