Telif baskınları neden yapılıyor?

Telif baskınları neden yapılıyor?

İstanbul'da iki sanatçının konserine telif baskını yapılmıştı. Peki, bu baskınlar neden yapılıyor? Başka nerelere telif baskınları yapılacak? Detaylar CNN TÜRK muhabiri Gaye Sude Kayışlı ve kameraman Alper Öztürk'ün haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İKİ SANATÇININ KONSERİNE TELİF BASKINI YAPILMIŞTI

Önce Kenan Doğulu, ardından Sertab Erener... İstanbul'daki iki konsere telif baskını yapıldı. MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ergül, "Telif bilincinin yeteri kadar toplumumuzda geliştiğini söyleyemeyiz. Telifin payı sadece yüzde 6'dır. Onu da ödememek için her türlü yola başvuruyorlar" dedi.

Peki telif tespitleri organizatör şirkete mi yapılıyor, yoksa sanatçıya mı? Recep Ergül, "Sadece organizatörlerdir muhatabımız ama sanatçılarımızdan da bir duyarlılık bekliyoruz. Ben sanatçılarımıza sadece serzenişte bulunabilirim. Bu suça ortak olmasınlar. Hatta biz kendilerine çağrıda bulunduk. Dedik ki 'Bu çok zor geliyor ise gelin bu yüzde 6'yı da çekebildiğimiz kadar aşağı çekelim. Yeter ki gayrimeşru yolara sapmayın' diye de belirttik" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TELİF BASKINLARI CANLI MÜZİKLİ DÜĞÜNE DE YAPILACAK

Konserlere yapılan telif tespitlerinin ardından şimdi sıra düğünlere geldi. Artık düğünlerde çalınan şarkılar için de telif tespitleri yapılacak. Recep Ergül, "Biz hiçbir düğün salonunun orta yerinde, hayatlarında bir kez dünya evine giren, o özel gecede biz böyle baskın vari tespit yapmak istemeyiz. Ödemekten kaçındıkları için bu tespitler olmak zorunda. Tespiti yapmadığımızda inkar etme durumu ile karşı karşıya kalacağız. Tespitler yapıldıktan sonra ise biz organizatörler ile bir sözleşme yapmak istiyoruz. Hala sözleşme yanaşmıyorlar ise tespitlere dayanarak dava açıyoruz" ifadelerini kullandı.