hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Testlerle Gökbey helikopterinin limitleri bulunacak

  Türkiye'nin ilk genel maksat helikopter projesi "Gökbey"in 2022'de güvenlik güçlerinin hizmetine sunulması bekleniyor. Son dönemde test süreçleri hız kazanan Milli helikopter şimdi kritik bir teste daha girecek. Gökbey helikopterini tam statik teste sokacak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Türkiye’de bir ilke de imza atmış olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’nin ilk yerli ve milli genel maksat helikopteri Gökbey 2022’de göreve başlayacak.Gökbey “göreve başlamadan” önce test süreçleri hız kazandı.

  Helikopter ve uçak gibi özgün ürünlerin uçuş faaliyetlerine başlamadan önce kritik parçalarının test edilmesi gerekiyor. TUSAŞ da Gökbey helikopteri bu kapsamda tam boy statik teste sokacak. Hacimsel olarak bakıldığında şirket tarihinin en büyük testinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra Türkiye için de bir ilke imza atılacak.

  Gökbey'in tüm helikopter gövdesinin yüklenerek kritik parçaları test edilecek. Tam boy statik testi 96 kontrol kanadıyla yapılırken, helikopter gövdesine 96 farklı nokta ve yönde yük verilecek.

  32 farklı test senaryosu içeren tam boy statik testinde yaklaşık 2 bin kanaldan sensör verisi toplanacak. Toplanan veriler, gövde üzerindeki yapısal gerinme haritaları çıkartılarak analiz edilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Testlerin sonunda ise helikopter gövdesinin yapısal dayanım limitleri ortaya çıkacak ve güvenli uçuş ile sertifikasyon süreçleri başlatılacak.

  Gökbey projesi kapsamında gerçekleştirilecek testler, 2014 yılında 4 mühendis ile başlatılırken, 2021'de 8 katına çıkarak 32 mühendis ve teknisyene ulaştı.

  Tesis, Dünya standartlarında ekipman ve altyapıyla donatılarak, 3 bin 200 metrekare kapalı alana sahip ve tam kapasiteyle çalıştığında aynı anda 60 farklı istasyonda 60 farklı test gerçekleştirebiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow