None

Ticaret Bakanlığı'na yeni birim

A A

07.07.2021 - 22:22 Son Güncelleme:

Ticaret bakanlığı bünyesinde, Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü kuruldu. Yeni birim, Türkiye’nin rekabet avantajına sahip olduğu hizmet sektörleri alanında dış ticaret yaklaşımıyla çalışmalar yapacak.

Ticaret Bakanlığı’nda uluslararası hizmet ticareti genel müdürlüğü kuruldu. Amaç, Türkiye’nin hizmet ihracatının artırılması. Yeni genel müdürlük, Türkiye’nin rekabet avantajına sahip olduğu hizmet sektörlerini bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak, bu alanda dış ticaret yaklaşımıyla çalışmalar yapacak.

Yeni genel müdürlük hakkında sosyal medya hesabından açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yeni birimin hizmet ihracatını artırmak amacıyla kurulduğunu söyledi.

Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü yurt dışında kurulacak lojistik merkezleri ile yurt dışındaki yatırımların izlenmesi ve yönlendirilmesi konularında da çalışacak. Yeni birim, küresel çapta söz sahibi olan markaların oluşturulması amacıyla devlet yardımı programlarını hazırlayacak ve uygulayacak.

Bu arada, Ticaret Bakanlığı Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 56,2'sini oluşturan hizmetler sektörüne ilişkin kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Küresel salgın döneminde yüzde 45,3 azalarak 34,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen Türkiye’nin hizmet ihracatının 2021’de toparlanma yaşaması da bekleniyor.