TİHEK Başkanı, Bolu Belediyesi'ne kesilen cezayı değerlendirdi

TİHEK Başkanı, Bolu Belediyesi'ne kesilen cezayı değerlendirdi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Bolu Belediyesi'ne 40 bin liralık idari para cezası kesmişti. Yabancılara yönelik su ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulaması nedeniyle kesilen cezayı kurum başkanı Muharrem Kılıç, CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan'a değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KILIÇ: AYRIMCILIK YASAĞI İHLALİ TESPİT ETTİK

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Bolu Belediyesi'ne kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulanması kararları hakkında idari para cezası kararı vermişti. Kurum başkanı Muharrem Kılıç, 15 başlıkta ayrımcılık başvurusu alan TİHEK'in kararını değerlendirdi. "İlgili belediyeye yönelik kararda ırk temelli ayrımcılık tespiti üzerine ayrımcılık yasağını tespit ettik. Ayrımcı muamelelerin toplumsal dokuyu zedeleyici bir faktör olduğunu ortaya koymak adına bu türden tepkimizi kararlarımızla da kararlılığımızı ortaya koymaya çalışıyoruz" dedi.

KILIÇ: SIĞINMACI MESELESİNDE SİYASET ÜRETMEK SORUNLU

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TİHEK Başkanı Kılıç, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın açıklamalarıyla kamuoyu gündemine taşınan olaya dair verilen 40 bin liralık idari para cezasının üst sınır olduğuna dikkat çekti. "Sığınmacı meselesi göçmenlerin ilgili toplumlarla bir arada yaşayabilmesi temel bir mesele, önemeli bir nokta. Siyasal alanda bunun manipüle edilmesi, bundan siyaset üretilmesi en kolay siyaset üretme biçimi. Fakat sorunlu bir politik perspektif" diye konuştu.