"Torba Teklif" komisyondan geçti

Video: "Torba Teklif" komisyondan geçti

Köprü geçiş cezalarına affı da kapsayan torba teklif meclis plan bütçe komisyonundan geçti. Teklife göre 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçiş cezaları affediliyor. Ödenen cezalar da iade edilecek. Ayrıca hurda teşviki ve yeni bir üniversite kurulması da teklifte yer alan düzenlemeler arasında.

Başta köprü geçiş cezalarına af olmak üzere pek çok yeni düzenlemeyi içeren "Torba Teklif" Meclis Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçti.

Teklifle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde hatalı geçiş cezaları affedilecek. Bu şekilde geçiş yapan yaklaşık 275 bin araca kesilen 310 milyon liralık cezadan vazgeçilecek, ödenen 3,9 milyon lira ise iade edilecek. Cezaların affı için, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde başvuru yapılması gerekiyor.

Bir diğer düzenleme hurda teşvikine ilişkin. ÖTV indirimini kapsayan teşvikin üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılıyor. 16 yaş üzeri aracını hurdaya ayırıp aynı sınıfta bir araç alan kişiler 15 bin liraya kadar ÖTV indiriminden yararlanabilecek.

Kaçak tütün ile mücadele konusunda da bir madde var teklifte. Yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan sarma sigara satana, bulundurana ve nakledene getirilen 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasının yürürlük tarihi bu yıl Temmuz ayındaydı. Teklifle bu tarih, 2 yıl ertelendi. 1 Temmuz 2021'de devreye girecek.

Bir diğer maddeye göre de Emniyet Genel Müdürlüğü'nün istihbarat ve güvenlik ihtiyaçlarının tümü Savunma Sanayi Destekleme Fonu'ndan karşılanabilecek.

Yeni bir üniversite kurulumu için de düzenleme yer alıyor teklifte. İstanbul'a "İstanbul Galata Üniversitesi" adında yeni bir vakıf üniversitesi kurulacak.

Kooperatifler ve birlikler ile üretici örgütlerinin tarımsal üretim amaçlı mal alımlarının ihale kanunu kapsamı dışına çıkarılmasını düzenleyen madde ise tekliften çıkarıldı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS