hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TSK'da ihraç kararları

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Bin 684 asker TSK'dan ihraç edildi. Org. Adem Huduti ve Org. Akın Öztürk ve Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem de ihraç edilen isimler arasında.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OHAL ilan edilmesinin ardından yayımlanan ikinci kararnameyle, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığı'na bağlandı.

  Kararnamede, Jandarma Teşkilat Kanunu'nun 4'üncü maddesi; "Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığına bağlıdır" şeklinde değiştirildi. Ayrıca, kararnameyle 12'nci madde, "Lüzum görüldüğü hallerde İçişleri Bakanı tarafından, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı arasında her kademedeki personel geçici olarak görevlendirilebilir’’ şeklinde değiştirildi.
   
  Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanunun 3'üncü maddesi ise "Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın görev alanları, üsleri kadrolarıyla yerleşme yerleri İçişleri Bakanlığınca düzenlenir" şeklinde değiştirildi.

  İhraç edilen kişiler yeniden TSK'ya kabul edilmeyecek

  Ücretsiz toplu taşıma süresi uzatıldı

  OHAL kapsamında alınması gereken tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararnamede, "Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılan asker kişilerin, mahkumiyet
  kararı aranmaksızın askeri rütbe ve memuriyetleri alınır ve bu kişiler yeniden Türk Silahlı Kuvvetlerine kabul edilmezler. Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler, bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, denetim kurulu tasfiye kurulu üyeliği vesair görevleri de sona ermiş sayılır." hükmüne yer verildi.

  ABD'den Türkiye'ye eleştiri

  Bin 684 asker ihraç edildi

  OHAL kapsamında alınması gereken tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname ile milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü'ne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan Kara Kuvvetleri Komutanlığında 87 general, 726 subay, 256 astsubay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda 32 amiral, 59 subay, 63 astsubay, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 30 general, 314 subay, 117 astsubay olmak üzere toplam bin 684 asker, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nihat Zeybekçi'den CNN TÜRK'e 'geçmişl olsun' ziyareti

  Yayın organları kapatıldı

  Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre, 3 haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve dağıtım kanalı kapatıldı.

  TSK'dan ayrılan ve atılan o gençler CNN TÜRK'e konuştu

  Akın Öztürk ve Adem Huduti ihraç edildi

  OHAL kapsamında alınması gereken tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname ile TSK'dan çıkarılan askeri personel arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, Orgeneral Adem Huduti, Korgeneral Metin İyidil, Korgeneral Yıldırım Güvenç, Korgeneral İlhan Talu, Korgeneral Salim Ulusoy, Tümgeneral Mehmet Dişli, Tümgeneral Kubilay Selçuk, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nden Tümamiral Bekir Sıtkı Cebeci ile Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş da yer alıyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow
  Kara Kuvvetleri Komutanlığı

  Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Orgeneral Adem Huduti dahil 87 generalin TSK ile ilişiği kesildi.
  Ayrıca 726 subay ve 256 astsubayın da ilişiği kesildi. İhraç edilen generaller arasında 2'nci Ordu Komutanı Huduti'nin yanısıra Harp Akademileri Kurmay Başkanı Hasan Nevzat Daşdeler, darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi ve Genelkurmay Başkanlığı Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu yer aldı.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda Yaş Üyesi Orgeneral Akın Öztürk dahil 30 generalin ilişiği kesildi. Ayrıca, 314 subay ve 117 astsubayın da ilişiği kesildi.
  İhraç edilen generaller arasında Akın Öztürk'ün yanısıra Tümgeneral Atilla Darendeli ve İncirlik Komutanı olarak bilinen Tuğgeneral Bekir Ercan Van bulunuyor.

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
   
  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda 32 amiral, 59 subay ve 63 astsubayın TSK ilişiği kesildi. İlişiği kesilen amiraller arasında Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Harekat Başkanı Tümamiral Sinan Azmi Tosun, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper yer aldı. 

  Askeri kaynaklar açıkladı

  İlişik kesme işlemleri 29 Temmuz'da uygulanacak

  Kararnameye göre yarın yapılacak Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) alınacak kararlar ile yapılacak olan terfi, atama, nasıp, kadroların kullanılması, emekliye sevk ve ilişik kesme işlemleri 29 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla uygulanacak.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow