hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TSK'ya yeni güç: Dinçer ve Hançer

  Türk güvenlik güçlerinde insansız hava araçlarından sonra insansız kara aracı dönemi de başladı. Hatta bu teknoloji giderek yaygınlaşıyor. Mehmetçikle en sıcak çatışma ortamına girebilecek “Hançer” ve bomba imha timlerinin en büyük yardımcılarıdnan biri olan “Dinçer” isimli insansız kara araçları da bunun en son örneği. Peki nedir bu sistemler ve neden önemli?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Adı Hançer. Amacı çatışma ortamını insansızlaştırıp, Mehmetçiğin emniyetini sağlamak. Aynı zamanda da sahip olduğu silah sistemi ile düşman hedefi etkisizleştirmek.

  Dinçer ise daha küçük ama en az Hançer kadar önemli bir sistem. Teröristlerin sıklıkla başvurduğu el yapımı patlayıcı, mayın gibi tuzakları etkisiz hale getirmek için geliştirildi. Yıllardır da başarılı ile kullanılıyor.

  Yerli insansız hava araçlarının dünyadaki başarısı konuşulurken, Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde insansız kara araçları projelerine de ağırlık verildi. Ankara merkezli bir firma ürettiği farklı sistemleri güvenlik güçlerinin kullanımına sunmaya başladı. O ürünlerden biri ise adını bir şehitten alan yerli insansız kara aracı “Hançer” kısa süre içerisinde mehmetçiğin hizmetine girmesi bekleniyor.

  Yerli insansız kara aracı Dinçer ise yıllardır bomba imha ekiplerinin en büyük yardımcısı. Robotik kollar ve kameralar ile 500 metre ila 1 KM mesafede 3 saat kesintisiz görev yapıyor. -30 derecen,, 70 dereceye kadar farklı sıcaklıklar bile onu durduramıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow