hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tüm coğrafi bilgiler tek bir noktadan paylaşılacak

  İnsansız hava araçları, dron taşımacılığı gibi geleceğin ulaşım sistemlerinin yerli ve milli altyapısı bugünden hazırlanıyor. Yabancı navigasyon firmalarının çalışmaları sınırlandırılırken, Milli Navigasyon çalışmalarına ağırlık veriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli navigasyon çalışmalarının sonuçlanmasıyla insansız hava araçları başta olmak üzere Milli Savunma ürünlerinin kullanılacağı altyapı da güçlendirilecek. Türkiye yeni nesil ulaşım araçlarına hazırlanacak.

  Çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye’ye ait tüm coğrafi bilgiler tek bir noktadan paylaşılacak. Turizmden sanayiye, enerjiden yerel yönetim hizmetlerine kadar hem kamu hem de özel sektörün verimliliği artırılacak.

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Coğrafi Bilgi Sistemi Kurulunun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen ikinci toplantısında yaptığı konuşmada, Ulusal Coğrafi Bilgi Platformuna verilerin entegre edilmeye devam edildiğini söyledi.

  Oktay ayrıca, Türkiye’deki parsel ve binalara ait verileri, tarım potansiyeli, doğal kaynaklar ve üretim faaliyetlerine ilişkin bilgileri, okunması kolay haritalarla kullanıma açılacağını duyurdu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow