Türk F-16'ları IŞİD hedeflerini vurdu

Türk F-16'ları IŞİD hedeflerini vurdu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Diyarbakır'dan havalanan savaş uçakları Kilis'in karşısındaki IŞİD hedeflerini vurdu. Operasyona dün şehit düşen astsubayın Yalçın Nane'nin adı verilirken, operasyonun Suriye hava sahasına girilmeden gerçekleştirildiği ve 2 karargah ile 1 toplama merkezinin vurulduğu öğrenildi. Bombardımanda 35 IŞİD militanının öldürüldüğü bilgisi alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Diyarbakır'dan havalanan F-16'lar, Kilis'in Seve Köyü karşında bulunan Suriye'nin Bab Bölgesi'ndeki Havar Köyündeki IŞİD hedeflerini bombaladı. İlk alınan bilgilere göre, IŞİD'e ait 3 hedef, iki karargah ile bir toplanma merkezi vuruldu. F-16'ların bombardımanında, sabaha karşı toplanma merkezine gelen IŞİD militanlarından 35'inin öldüğü bilgisi alındı.

IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonunun kararı Ankara'da dün gece Başbakan Davutoğlu başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinde alındı.

Türk savaş uçaklarının operasyonda Suriye hava sahasına geçmediği bildirildi. Hava operasyonunda koalisyon uçakları yer almadı.

Hava operasyonuna dün sınırdaki çatışmada şehit olan astsubay Şehit Yalçın'ın adı verildi.İlk öğrenilen bilgilere göre Türk askerinin bir kara operasyonu düzenlemesi beklenmiyor.

İstanbul'da 5 bin polisle dev operasyon

Türk F-16ları IŞİD hedeflerini vurdu

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sesler Havar Köyü'nden geldi 

Erdoğan, Fidan ile görüşecek

Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'nden kalkan jetlerin attığı bombaların sesleri Kilis'ten de duyuldu. Uçaklar 04.24'te üsse döndü.

Dün TSK’nın önlemleri nedeniyle geçişlerde sorun yaşamaya başlayan IŞİD, Mehmetçik’e ateş açarak Astsubay Mehmet Yalçın Nane’yi şehit etmişti. Mehmetçik’in karşılık vermesiyle IŞİD militanı öldürülmüştü. 5. Zırhlı Tugay’dan 4 tank da IŞİD hedeflerini vurmuştu.

IŞİD'e operasyonun detayları

Resmi açıklama

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi tarafından operasyonla ilgili şu resmi açıklama yapıldı: 

"Türk Silahlı Kuvvetleri milli imkan ve kabiliyetler ile Özel Güvenlik Toplantısı’nda alınan kararlar çerçevesinde DAEŞ terör örgütüne ait Suriye sınırları içindeki hedeflere dönük bir operasyon gerçekleştirmiştir.

Saat 03:12’de Diyarbakır 8. Jet Ana Üs Komutanlığı’ndan 3 F-16 havalanmış, 03:40 - 03:53 arasında icra edilen hava harekatı ile DAEŞ terör örgütüne ait 3 hedef vurulmuştur. Daha önceden belirlenen 2 karargah ve 1 toplanma noktasına 4 güdümlü bomba atılmıştır. Uçaklarımız 04:24’te üslerine intikal etmişlerdir." 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber