Türk heyet Moskova'ya gidiyor

Video: Türk heyet Moskova'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in İstanbul görüşmesinin ardından Libya ve İdlib'de ateşkes süreçleri başladı. İki ülke arasında kritik bir dizi görüşme de Moskova'da yapılacak. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Akar ve MİT Başkanı Fidan, Rus muhataplarıyla bir araya gelecek.

ÇAVUŞOĞLU, AKAR VE FİDAN MUHATAPLARIYLA GÖRÜŞECEK


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Moskova'ya gidiyor. Bakanlar ve Fidan, Rus muhataplarıyla bir araya gelecek, iki ülke arasında varılan mutabakatlar sonucunda bölgesel gelişmeler masaya yatırılacak.


GÜNDEM LİBYA VE İDLİB'DE BAŞLAYAN ATEŞKES SÜREÇLERİ

İki ülke liderinin çarşamba günü İstanbul'da bir araya gelmesinin ardından Libya'da ateşkes çağrısında bulunmaları ve sürecin olumlu başlaması, Türk heyetin Moskova görüşmelerinde ele alınacak.


LİBYA VE İDLİB UZLAŞILARI MASAYA YATIRILACAK


Ateşkes çağrısının ardından Libya'da Hafter cephesinden gelen ilk açıklama ateşkese karşı oldukları yönündeydi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu açıklamaları hatırlatarak, "Rus dostlarımızdan beklentimiz iki devlet başkanının mutabık kaldığı gibi ve onların da söz verdiği gibi Hafter'i bu konuda ikna etmeleridir" demişti. Ardıdan Hafter'in de ateşkesi kabul ettiği duyuruldu ve Libya'da silahlar sustu. Bu kapsamda icracı düzeydeki Türk ve Rus yetkililerin, başlayan ateşkes sürecinin devamı konusunda sahada ve diplomatik olarak izlenecek yol haritasını ele alması bekleniyor.


Aynı şekilde İdlib'de de her iki ülke liderinin girişimiyle ateşkes süreci cumartesiyi pazara bağlayan 12 Ocak gecesi saat 00:01'den itibaren başladı. Ateşkesin ikinci gününe denk gelecek Çavuşoğlu, Akar ve Fidan'ın Moskova görüşmelerinde İdlib'deki sürecin korunması da ayrıntılarıyla masaya yatırılacak. Bölgedeki Türk askerinin güvenliği, Suriye muhalefetinin siyasi sürece katılımı ve olası rejim saldırıları ile bu saldırılarla tetiklenen göç hareketleri en önemli başlıklar olacak.


Bakanlar ve MİT Başkanı'nın görüşmelerinde, Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ve İran'ın misillemesinin ardından ABD ve İran arasındaki gerilimi de bölgesel istikrarın önemi nedeniyle değerlendirmeleri bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS