Türk öğrenciler üretti! Şimdiden 4 tane sattılar...

Video: Türk öğrenciler üretti! Şimdiden 4 tane sattılar...

Lise öğrencileri kirlenen denizler için harekete geçti ve "Mareen" isimli bir ürün geliştirdiler. Donanımı tamamen kendilerine ait ürün, denemelerde o kadar başarılı oldu ki şimdiden 4 tane sattılar. 5'incinin de siparişini aldılar. Lisesiler yaptıkları ile "Bu gençler iyi ki var" dedirtiyor. CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Karamustafa ve kameraman Serdar Çetin'in haberi.

Arya Yurdacan, Ece Eyüpoğlu, Alara Kaymak ve Ece Yakın. Bu isimleri belli ki başarıları ile sıklıkla duyacağız. Çünkü onlar yaşlarından büyük bir işi becerdiler. Yaptıkları ile "Bu gençler iyi ki var" dedirttiler.


Derslerinden arta kalan zamanlarda denizlere kafa yordular. Hani o kirlettiğimiz, yok ettiğimiz değerini bilmediğimiz denizlere. "Kirlenmesini nasıl engelleyebiliriz?" dediler ve suyu temizleyen Mareen isimli bir makina icat ettiler.


Mareen, kısa zamanda geniş yankı buldu. Genç yetenekler ürünü daha rahat pazarlamak için bir de şirket kurdu ve satışa başladılar. Benzer ürünlerin fiyatının 10 bin dolar olduğunu, kendilerinin ise 2 bin 400 liraya mal edip 2 bin 900 liraya sattıklarını söylediler. Şimdiye kadar Mareen'den 4 tane sattıklarını, 5'incinin de siparişini aldıklarını ifade ettiler.


Bu hızda devam ederlerse bu gençler, denizlerin temizlenmesinde büyük rol oynayacaklar. Böylelikle de deniz canlılarının ve dolayısıyla bizlerin hayatını kurtaracaklar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS