hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye sandık başına gidiyor... Seçim günü yasakları neler?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye bugün cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tur oylaması için sandık başına gidiyor. Peki, peki seçim günü yasakları neler? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  24:00'E KADAR ALKOLLÜ İÇKİ SATILAMAYACAK

  Seçim yasakları kapsamında yarın saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak. İçkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

  EĞLENCE YERLERİ KAPANACAK, DÜĞÜNLER 18'DEN SONRA

  Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda da yalnızca yemek verilebilecek. Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla yarın saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.

  Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Seçim günü bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak. Ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

  "EVET" VEYA "TERCİH" MÜHRÜ BASILMAYAN OY GEÇERSİZ

  Peki, oylar hangi hallerde geçersiz sayılacak? "Evet" ya da "tercih" mührü basılmayan, birden fazla adaya mühür basılan oylar geçersiz olacak. Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması, pusula üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaretin, isim, imza kaşesi veya parmak izinin basılması da kullanılan oyu geçersiz kılacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow