Türkiye'de 6. koronavirüs vakası: Umreden dönen 1 kişinin testi pozitif çıktı

Video: Türkiye'de 6. koronavirüs vakası: Umreden dönen 1 kişinin testi pozitif çıktı

Türkiye'de bir yeni koronavirüs vakası daha tespit edildi. Toplam vaka sayısı böylece altıya yükselmiş oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son vakanın umreden dönen bir kişi olduğunu söyledi. 14 gün kuralını hatırlattı.

Umreden dönen 1 kişide koronavirüs tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sık sık yaptığı 14 gün kuralı uyarısını tekrarladı. "Umreden yeni döndüyseniz 14 gün kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin" dedi. Benzer bir uyarıyı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da yaptı.

Türkiye, ilk koronavirüs vakalarının tespit edilmesinin ardından her gün yeni bir önlem almaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile telefonda görüştü. İki görüşmede de gündem koronavirüsle mücadeleydi. Erdoğan-Aliyev görüşmesinden Azeybaycan ile karşılıklı kara ve hava yolu ulaşımının durdurulması kararı çıktı. KKTC'ye de işbirliği teklif edildi.

Sarp sınır kapısı yolcu trafiğine kapandı. Karar Gürcistanla ortak alındı, karşılıklı uygulanacak. Yük taşımacılığına ise herhangi bir kısıtlama getirilmeyecek. Koronavirüs nedeniyle uçuşların durmasının ardından Türkiye'ye dönemeyen yolculara ilişkin önemli bir karar alındı. Bu ülkelerdeki Türk vatandaşı öğrenci ve turistler, 17 Mart günü Türkiye saati ile 24:00'e kadar Türkiyeye dönüş yapabilecek. Ancak dönüş yapanlar 14 gün dışarı çıkamayacak. Karantina altında olacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni tedbirleri içeren genelge yayınladı. Buna göre kronik hastalığı nedeniyle raporla ilaç alan hastaların 1 Mart'ta sona eren sağlık raporları, bir sonraki açıklamaya kadar geçerli sayılacak. Bu hastaların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmasına izin verilmeyecek. Yurt dışına çıkmak zorunda olan personelden sağlık raporu istenecek. Yurt dışından gelen şüpheli hastalara da istirahat raporu düzenlenecek. İŞKUR, başvuruları elektronik ortamdan gerçekleştirecek.

Koronavirüs, dolandırıcılara da malzeme oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü "Koronavirüs taraması yapıyoruz" diyerek dolandırıcılık yapanlara karşı halkı uyardı. Risk taramasının Alo 184'ten gelen arama sonrası gerçekleştiği vurgulandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS