hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'de en çok aslen nereli var? TÜİK araştırdı

  Türkiye İstatistik Kurumu, "Türkiye'de aslen nereli var?" yani "Herkes memleketinde yaşasa en büyük il hangisi olurdu?" sorusunun yanıtını aradı. Cevap haberimizde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye, köklü bir medeniyet geçmişine sahip. Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiriyor. Öte yandan genç bir nüfusu içinde barındırıyor Bu nüfus 81 il ve 922 ilçeye dağılmış durumda.

  Türkiye'nin en büyük ili megakent İstanbul. Ardından başkent Ankara ve Ege'nin incisi İzmir geliyor. Peki, Türkiye en çok aslen nereli? Yani herkes memleketinde yaşasa en büyük il hangisi olurdu? Türkiye İstatistik Kurumu bu sorunun yanıtına yöneldi. Kütük bilgilerine göre bir sıralama yaptı. O sıralamaya göre 1'inci sırada Şanlıurfa, 2'nci sırada Konya, 3'üncü sırada İstanbul, 4'üncü sırada Diyarbakır, 5'inci sırada Ankara, 6'ncı sırada İzmir, 7'nci sırada Samsun, 8'inci sırada Sivas, 9'uncu sırada Erzurum, 10'uncu sırada Bursa yer alıyor.

  Türkiyede en çok aslen nereli var TÜİK araştırdı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sıralamaya göre İstanbul, Ankara ve İzmir yerlerini kaybediyor. Türkiye'de herkes memleketinde yaşasa illerin nüfusu değişecekti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow