Türkiye’nin deprem gerçeği: İstanbul büyük depreme hazır mı?

Video: Türkiye’nin deprem gerçeği: İstanbul büyük depreme hazır mı?

İstanbul yeni bir depreme hazır mı? Ege'de daha şiddetli bir deprem daha olur mu? Yıkıcı bir deprem nasıl tetiklenir? Tehlikeli faylar ve geçmişte yıkıcı depremlerde yaşananlar... Türkiye'nin deprem gerçeğini, Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Hafta Sonu'nda değerlendirdi.

Art arda gelen son dakika deprem haberlerinin ardından Türkiye'nin deprem gerçeği CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirildi. Riskli bölgeler, evlerin depreme dayanıklılığı ve deprem bilinci Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür tarafından paylaşıldı. 


"250 yıllık enerji 50 saniyede yüklendi"


5.8’lik depremin beklenen büyük İstanbul depremini öne çektiğini belirten Naci Görür’ün açıklamaları şöyle; Tüm Marmara Bölgesi bu depremden etkilenecek, ancak daha fazla etkilenmesini beklediğimiz kuzey kesim İstanbul ve batı alanlar olacaktır. 1999 depreminden bu yana 20 sene geçti. O zamandan bu yana her yeri geldiğinde büyük depremi beklediğimizi söyledik. Marmara’da depremin olma olasılığı 1999 depreminden sonra ortaya çıktı.1999 depremi 250 senede birikmesi gereken enerjiyi 50-55 saniyede yükledi. O nedenle biz burada büyük bir deprem bekliyoruz.


Depreme hazır mıyız?


Hazırlık aşamasına geldiğimizde maalesef biz bu işi planlı programlı yapamadık. Depremden sonra afetle mücadele merkezleri kuruldu, afet yolları hazırlandı, ilçelerin birçok yerlerine konteynerler konuldu.  Daha sonra İstanbul’da bir proje yapıldığı Valilik tarafından Dünya Bankası’ndan alınan krediyle, bütün resmi binalar okullar hastaneler güçlendirildi. Ama bu gün de görüyoruz ki maalesef 5.8’de bile 60-70 tane okul devre dışı kaldı. Birtakım şeyler yapıldı daha sonra da kentsel dönüşüm başlatıldı. Bütün bu yapılanlar uygundur ancak yeterli değildir. Kentsel dönüşüm doğru başlatılmadı


Marmara ve Akdeniz sarsılmıştı


İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik deprem il genelinde büyük paniğe neden olmuş ve telefon hatlarında yaşanan sıkıntı "İstanbul yeni bir depreme hazır mı"? sorusunu akıllara getirmişti. Akdeniz'de meydana gelen deprem ise şiddeti nedeniyle İstanbul'daki kadar etkili olmasa da alınan önlemlerin artırılmasına neden olmuştu. 


PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS