Türkiye'nin gökyüzündeki yeni gücü

Türkiye'nin gökyüzündeki yeni gücü

Türkiye'de güvenlik güçlerinin envanterine bu yıl insansız hava araçları içerisinde ön plana çıkan Akıncı TİHA'nın katılması hedefleniyor. Baykar Savunma tarafından geliştirilen Akıncı, 40 bin feet yüksekliğe çıkarken 24 saatte havada kalabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terörle mücadele operasyonları, Suriye'ye düzenlenen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekatlarında görev yaptı. Türkiye'nin gökyüzündeki gözü ve gücü olan SİHA'lar, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ zaferiyle dünyada da adından söz ettrimeye başladı. Kendi İHA'sını geliştiren 6 ülkeden biri olan Türkiye'de Emniyet, Jandarma, MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan 140 insansız hava aracı bulunuyor. O envantere bu yıl yeni bir İHA daha eklenecek. Bayraktar tarafından geliştirilen Akıncı, güvenlik güçlerinin envanterine girecek.

Yüksek irtifa ve yüksek hız testlerini de başarıyla tamamlayan Akıncı, dünyada sadece 4 ülkenin üretebildiği özelliklere sahip. 40 bin feet yüksekliğe çıkan ve 24 saat havada kalabilen Akıncı, 5,5 tonluk dev bir insansız hava aracı. Bin 350 kilograma kadar faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Akıncı TİHA, barındırdığı yüksek durumsal farkındalık sağlayan sensörler ile TSK'nın göklerdeki güç çarpanı olarak görev yapacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Sabah gazetesine verdiği röportajda Türkiye'de ilk yerli İHA'nın 2007'de envantere girdiğini, 14 yıl içinde bu alanda dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasında yer aldığını söyledi.