"Türkiye'nin otomobili"ne hazırlık... Şarj altyapısı için yol haritası hazırlandı

Video: "Türkiye'nin otomobili"ne hazırlık... Şarj altyapısı için yol haritası hazırlandı

Elektrikli araç satışları , son yıllarda küresel seviyede hızla arttı. Gözler bir yandan da yerli otomobilde. Şarj altyapısı "Türkiye'nin otomobili" başta olmak üzere elektrikli araçların gelişimi için kritik öneme sahip. Bunun için yol haritası hazırlandı.

Elektrikli araçlar için şarj altyapısını inşa etmek üzere yol haritası hazırlandı. Şarj altyapısı "Türkiye'nin otomobili" başta olmak üzere elektrikli araçların gelişimi için kritik öneme sahip.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Şarj ekosistemini kısa zamanda olgunlaştırmak amacıyla teknik standartlar, mevzuat düzenlemeleri ve yatırım destekleri gibi önemli başlıklarda atılacak adımları belirlemiş durumdayız" dedi.

Türk Standartları Enstitüsü tarafından elektrikli araçlar ve şarj sistemlerine ilişkin olarak kullanılan temel terimleri ve tanımları kapsayan "Elektrikli araçlar ve elektrikli araç şarj sistemleri-temel terimler ve tanımlar" standardı hazırlandı. Standartlar sektördeki paydaşların katılımıyla hazırlandı.

Bakan, terim ve tarif standardının teknik düzenlemelerde ortak bir dil oluşumuna katkı sağlayacağını vurguladı. Varank elektrikli araç satışlarının , son yıllarda küresel seviyede hızla arttığına dikkat çekti. "Öngörülerimize göre 2030 yılına kadar 2 milyonun üzerinde elektrikli araç yollarda olacak. Bunun önemli bir kısmını hiç şüphesiz TOGG oluşturacak. '' vurgusu yaptı.

Bu kapasiteye hizmet verecek 200 binden fazla kamuya açık şarj noktasına ihtiyaç duyulacak. Bu bakımdan, önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlarla birlikte şarj altyapısı da çok hızlı bir şekilde büyüyecek.

Bakan yapılan hazırlıklarla ilk yerli araç üretim bandından indiğinde, şarj altyapısının Türkiye genelinde elektrikli araç kullanımını destekler seviyede olacağını bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS