hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'nin rehine diplomasisi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi hamleleri sayesinde yaklaşık 20 Taylandlı rehine, Gazze'den serbest bırakıldı. Resmi makamlar aracılığıyla Türkiye'den kendi vatandaşları olan rehineler için yardım talebinde bulunan diğer ülkeler için ise çabalar sürüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye hem Gazze’de ateşkesin sağlanması hem de Hamas’ın elindeki rehinelerin kurtarılması için diplomasi hamlelerini sürdürüyor. Hamas’ın serbest bıraktığı 20’ye yakın Taylandlı esir için Erdoğan’ın talimatıyla Milli İstihbarat Teşkilatı devreye girdi.

  Türkiyenin rehine diplomasisi

  Hamas'ın elindeki rehineler arasında İsraillilerin yanı sıra pek çok farklı ülke vatandaşları da bulunuyor. Bu ülkeler vatandaşlarını geri getirmek için diplomasi kanalını işletirken, Türkiye de rehineler için kapısı çalınan ülkeler arasında yer alıyor.

  İsrailli rehinelerin aileleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup göndererek yardım istemişti. Rehine konusunda resmi kanallardan da Türkiye’ye talepler iletildi. Arjantin, Tayland ve Tanzanya, Gazze’deki rehinelerin kurtarılması için Türkiye’den destek isteyen ülkeler arasında yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiyenin rehine diplomasisi

  Yardım talepleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Milli İstihbarat Teşkilatı harekete geçti. Yürütülen çabalar neticesinde şimdiye kadar 3 farklı tarihte yaklaşık 20 Taylandlı rehine serbest bırakıldı. Şimdi gözler Arjantin ve Tanzanyalı rehineler için yürütülen diplomasinin sonucuna çevrildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow