Tuz Gölü'nde roket yarışları nefes kesti

Video: Tuz Gölü'nde roket yarışları nefes kesti
<a class="in-news-link" href="/teknofest" target="_blank" title="TEKNOFEST haberleri">TEKNOFEST</a> <a class="in-news-link" href="/istanbul" target="_blank" title="İstanbul haberleri">İstanbul</a> <a class="in-news-link" href="/havacilik" target="_blank" title="Havacılık haberleri">Havacılık</a>, Uzay ve <a class="in-news-link" href="/teknoloji" target="_blank" title="Teknoloji haberleri">Teknoloji</a> Festivali için geri sayım başladı. Festivale günler kala düzenlenen yarışmalardan biri de <a class="in-news-link" href="/roket" target="_blank" title="roket haberleri">roket</a> yarışması oldu. Aksaray Tuz Gölü'nde gerçekleşen yarışmada tüm öğrencilerin roket kalkışları başarılı oldu. Böylece <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a> tüm dünyada <a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a>'den sonra başarılı bir şekilde roket yarışması düzenleyebilen ikinci ülke oldu.

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali için geri sayım başladı. Festivale günler kala düzenlenen yarışmalardan biri de roket yarışması oldu. Aksaray Tuz Gölü'nde gerçekleşen yarışmada tüm öğrencilerin roket kalkışları başarılı oldu. Böylece Türkiye tüm dünyada ABD'den sonra başarılı bir şekilde roket yarışması düzenleyebilen ikinci ülke oldu.

20-23 Eylül'de İstanbul'un Yeni Havalimanı'nda 3 gün sürecek bir festival başlıyor. TEKNOFEST yani İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye'nin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır teknoloji üreten gençlerin nasıl motive olacağını CNN TÜRK'te anlattı. Kacır, "Her neyi başaracaksak gençliğimizi yönlendirerek başaracağız. Burada da şu önemli yetenekli insnların neyle motive olduğuna dikkat etmek lazım. Bir kere parayla şanla şöhretle motive olmuyorlar; otonomla mutlu oluyorlar. Yani yapmak istediklerini yapabilmelerinin mümkün olmasıyla motive oluyorlar. bu nalmda onlara güveniyor ve önlerini açıyor olmamız lazım. TEKNOFEST'in temel kurgusunun altında da bu yatıyor" dedi.

Peki Teknofest İstanbul'da ne tür yarışmalar düzenlenecek?

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Haluk Bayraktar da 14 farklı alanda yarışma düzenlediklerini belirterek "Örneğin arabaların geleceği olan robo taksiler. Yapay zeka teknolojinin en önemli konularından bir tanesi. İnsanlık Yararına Teknolojiler yarışmamız var, işte böyle yarışmalar bizim işimizin temelini teşkil ediyor" diye konuştu. 

Türkiye bir ilke imza attı

Festivale günler kala festival kapsamında ROKETSAN'ın da desteğiyle düzenlenen yarışmalardan biri de roket yarışması... Lisans ve lisansüstü öğrencilkerden oluşan 28 takımın yarıştığı etkinlik , 11-14 Eylül tarihleri arasında Aksaray Tuz Gölü'nde gerçekleşiyor. Amaç öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak kabiliyetlerini geliştirmek. Yarışlarda gençlerin hazırladığı roketler rampalardan ateşlendi ve roketlerin tamamı başarıyla fırlatıldı.

Bu başarıyla Türkiye de bir ilke imza attı. Türkiye tüm dünyada ABD'den sonra başarılı bir şekilde roket yarışması düzenleyebilen ikinci ülke oldu. 14 Eylül akşamı sona erecek yarışlar sonucunda iki kategoride dereceye giren takımların birincilerine 40 bin TL, ikincilere 30 bin TL, üçüncülere ise 20 bin TL para ödülü verilecek.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS