Twitter'da dolandırıldı

Twitter'da dolandırıldı

Twitter'da dolandırıcılık için açılmış çok sayıda sahte hesap var. Bu hesaplar genellikle sponsorlu içerik olarak karşımıza çıkıyor. Bankaları, resmi kurumları taklit ederek banka aidatlarının iadesi ya da kredi vadediyorlar. Ebru Osmanlı da o hesaplardan birine denk geldi. Resmi hesap sanıp kart bilgilerini paylaşınca 7 bin 500 lirasından oldu. CNN TÜRK muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Caner Emre Kınacı araştırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Twitter'da altında sponsorlu içerik yazan ve resmi hesaba benzer bir hesap gördü ama hesap sahteydi. Ebru Osmanlı hesapta paylaşılan web sitesine girdi, mağdur oldu.

Dolandırıcılar Osmanlı'nın kartı ile bir alışveriş sitesinden ürün aldı. Başvurusu üzerine ürün teslimatı iptal edildi ama parasını henüz geri alamadı. Savcılığa suç duyurusunda bulundu

İşlemin ardından sahte hesap kapandı. Başta twitter olmak üzere sosyal medyada bu hesaplar birçok kullanıcıyı mağdur etmeye devam ediyor.

Peki, sosyal medya kullanıcıları nelere dikkat etmeli?

Adli Bilişim Uzmanı Altun, bankaların internet üzerinden kart aidatı iadesi yapmadığını, bunun için dilekçe vermek gerektiğine de dikkat çekiyor.