Uçak kazası soruşturması

Video: Uçak kazası soruşturması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçak kazası için "araştırma devam ederken bir ön karar vermek doğru değil" dedi. Gözler incelemenin adresi olan Almanya’ya çevrildi. Sonuç, kara kutularının çözümlenmesinin ardından netleşecek. Almanya'daki incelemenin 1 hafta içinde sonuçlanması bekleniyor.
 

5 Şubat’ta Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağı pistten çıkarak üçe bölündü, 183 kişiden üçü hayatını kaybetti, 180 kişi de yaralandı. İlk andan itibaren kazanın nedeninin bulunması için harekete geçildi. Enkaz kaldırıldı. Ancak sorular hala cevapsız.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bu konudaki soruları cevapladı. Pilotun hatasına vurgu yaptı ancak yine de kazanın nedeninin araştırma ve incelemelerin ardından netleşeceğini söyledi. Gözler o incelemeye çevrildi. Olayın sır perdesini aralayacak olansa uçağın kara kutuları. İki kara kutu da incelenmek üzere Almanya’da.


Alman kaza araştırma kurulunca Hannover'de başlayacak inceleme kapsamında, çözümlemenin bir hafta içinde tamamlanması öngörülüyor. Ayrıca heyetin çalışmaları ışığında kazaya ilişkin ön raporun da yaklaşık 1 ay içinde hazırlanması bekleniyor. Raporların tamamlanmasıyla uçağın neden kaza yaptığı belli olacak.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS