hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uçum: Laiklik tartışılmaz, Meclis'te uzlaşı zor

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, gündemdeki yeni anayasa tartışmalarını değerlendirdi. Mevcut anayasanın ilk üç maddesinin tartışılamaz olduğunu söyleyen Uçum, muhalefetin sistem eleştirileri ve HDP'nin kapatılması konularına da değindi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Laiklik tartışılamaz" dedi, siyasetin tartıştığı yeni anayasa çalışmalarını değerlendirdi.

  "LAİKLİK TARTIŞILAMAZ"

  "İlk üç maddenin esasları tartışılmaz. Hükümet sisteminin de gündeme gelmesi söz konusu olamaz. Laiklik de tartışılamaz çünkü o da cumhuriyetin eserlerinden. Böyle bir gündem yok. Laiklik cumhuriyetin yüz yıla yaklaşan bir kazanımıdır."

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Posta gazetesinden Murat Çelik'e konuştu. Yeni anayasanın referanduma götürülmesinin ve Meclis'te uzlaşının zor göründüğünü söyledi.

  "UZLAŞMA BU MECLİS ARİTMETİĞİNDE ZOR"

  "Türkiye'ye birlikte sahip çıkmak fikri üzerinden çerçeve oluşturmak mümkün. Ama içerik konusunda, siyasi anlamda 'Bu Meclis aritmetiğinde uzlaşma zor görünüyor' teşhisi bugün için doğru. 2023'e kadar farklı Meclis aritmetikleri ortaya çıkması ihtimal dahilinde."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mehmet Uçum, muhalefetin Cumhurbaşkanı hükümet sistemine yönelik "Parti devleti yaratıyor" eleştirilerine de yanıt verdi.

  "MİLLİ EGEMENLİĞİ SINIRLAMA ÇABASI"

  "Yersiz bir eleştiri çünkü başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerinde böyledir. Demokratik iradenin partilerle ilişkisi demokratik sistemin gereği. Buna parti devleti şeklinde asılsız bir isnatla karşı çıkmak yine kurumsal egemenlik anlayışı, milli egemenliği sınırlama çabası."

  Uçum, siyasetin gündemindeki yerini koruyan "HDP'nin kapatılması" tartışmasına da değindi.

  "ŞARTLAR OLUŞURSA BİR PARTİ KAPATILABİLİR"

  "Anayasal şartlar oluşmuşsa bir parti kapatılabilir. HDP'nin kapatılması tartışması hukuki açıdan çok terör vesayetinin tasfiyesi tartışması. Türkiye terör vesayeti altında siyaset yapılmasına katlanamaz."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow