Ukrayna tahılının güvenli sevkiyatı

Ukrayna tahılının güvenli sevkiyatı

22 Temmuz’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında Ukrayna limanlarından yola çıkan 4 gemi daha İstanbul’a ulaştı. Gemiler müşterek koordinasyon heyeti tarafından denetlendikten sonra İstanbul Boğazı’ndan geçiş yapacak. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Caner Emre Kınacı'nın haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tahıl koridoru anlaşması kapsamında. 4 gemi daha İstanbul’a ulaştı. Gemiler Türk kara sularında demir attı.

22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan ve Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli sevkiyatını sağlayan "Tahıl koridoru anlaşması" kapsamında tahıl yüklü gemiler bir bir Ukrayna limanlarından ayrılıyor.

İlk olarak Razoni, ardından ise Navistar, Rojen ve Polernet gemileri İstanbul’a ulaşmış, denetimlerin tamamlanmasının ardından rotalarına doğru yola çıkmıştı.

Son olarak 7 Ağustos’ta Ukrayna’nın Çernomorsk ve Odesa limanından yola çıkan 4 tahıl yüklü gemi de gece saatlerinde İstanbul’a ulaştı. Milli Savunma Bakanlığı gemilerin İstanbul’a ulaştığını sosyal medyadan duyurdu.

4 gemi ise bu kez Ahırkapı'da demir attı. Tahıl yüklü 4 gemide de diğer gemilerde uygulanan prosedür uygulanacak.

Müşterek koordinasyon heyetinin gerekli kontrolleri sağlamasının ardından star Helena isimli gemi Çin’e, Riwa Mind gemisi İskenderun'a, Mustafa Necati isimli Türk gemisi ise İtalya’ya doğru yola çıkacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı