Üniversitelerdeki özel öğrenci statüsüne sınırlama

Video: Üniversitelerdeki özel öğrenci statüsüne sınırlama

Üniversitelerde özel öğrenci statüsüne ilişkin YÖK bir düzenleme yaptı. Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre, kayıtlı olunan üniversite dışında bir başka üniversitede özel öğrenci olmak 2 dönemle sınırlı olacak.

Üniversitenin herhangi bir programında kayıtlı olmayan kişiler, kurul kararı ile açılan derslere özel öğrenci statüsünde katılabiliyordu. Bunun için öğrencilerin mazeretlerinin bulunması gerekiyordu.

Sadece özel durumlarda geçerli olacak bu uygulamaya dair istismar vakalarının yaşanması, özellikle yurt dışındaki üniversitelerde kayıtlı olup, Türkiye'deki köklü üniversitlerde özel öğrenci statüsünde olanların sayısının artması üzerine, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle özel öğrenci statüsü için sınırlama geldi.Buna göre, eğitimlerini belli bir süre dahilinde başka bir yükseköğretim kurumunda "özel öğrenci" statüsünde sürdürmek isteyenler, bu imkandan en fazla iki dönem yararlanabilecek. Bu süre ancak belli şartlar dahilinde uzatılabilecek.

Öğrencinin yükseköğretim kurumuna yerleşmesinden sonra, eğitim nedeniyle ikamet edilen ilde tedavisi mümkün olmayan ciddi bir hastalık teşhisi konulduğunun ya da hastalığının ilerlediğinin devlet hastanesi veya devlet üniversitesi hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporuyla belgelenmesi gerekecek.

Öğrencinin, maruz kaldığı darp, şiddet gibi fiiller sebebiyle öğrenimini kayıtlı bulunduğu yükseköğretim kurumunda sürdürmesinin mümkün olmadığına ilişkin üniversite yönetim kurulunun teklifinin olması istenecek.

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim alan Türk vatandaşı öğrenciler, özel öğrencilik imkanından en fazla iki dönem yararlanabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS