Ünlüler ve siyasilerden referandum kampanyası

Ünlüler ve siyasilerden referandum kampanyası

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Referandum öncesi ünlü isimler oylarının rengini sosyal medyadan açıklıyor. Rıdvan Dilmen'in başlattığı 'evet' kampanyasına Arda Turan, Burak Yılmaz ve Murat Boz gibi isimlerden destek gelirken Meltem Cumbul 'hayır' dedi. Kampanyaya daha sonra siyasiler de katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'te referandumda 'evet' oyu kullanacaklarını paylaştıkları videoyla açıkladılar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Irak'ın Musul kentinin doğusu terör örgütü DEAŞ'tan temizlendi. Iraklı öğrenciler sembolik olarak açıldı ama bu halde. Irak kuvvetleri, Musul'un doğusunda DEAŞ'a yönelik operasyon sırasında, Ocak ayı ortasında Musul Üniversitesini ele geçirmişti. Irak'ın terörle mücadele birimi olarak bilinen özel kuvvetler kampüste Irak bayrağını göndere çekti. Bölgede kontrolün sağlanmasından 1 hafta sonra Irak'lı öğrenciler sembolik de olsa okulun yeniden açılması için girişe büyük bir flama astı. Ancak kampüste hasar çok büyük. Bu nedenle de eğitime hemen başlanması imkansız.

Musul'un doğusunda yaşayan 400 bin öğrenci iki yıldır DEAŞ'ın empoze ettiği müfredata maruz kalmamak için okula gitmiyordu. Müfredata göre kimya bomba yapımı, matematik de cephane saymaktan ibaretti. 2 yıl sonra, DEAŞ'ın ardından Musul'un doğusunda okullar da açılıyor ama öğrencilerin 2 yıllık bir kayıpları var.

Okul binaları tek tek patlamamış bomba var mı diye kontrol edildi. Bir okul bahçesi mezarlığa dönüştürüldü. Musul'un çocukları için normale dönmek kolay olmayacak. Hem kendileri hem de öğretmenleri DEAŞ travmasını atlatmaya çalışacak.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber