Uşak kendini koronavirüsten nasıl korudu?

Video: Uşak kendini koronavirüsten nasıl korudu?

Kademeli normalleşme başladı. Türkiye haritası düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli olarak renklere ayrıldı. Peki, normalleşmenin detayları nasıl olacak? Uzmanlar CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi.

"KENTTE AŞILAMA HIZI YÜKSEK, KURALLARA UYULUYOR"

Kademeli normalleşme 1 Mart itibariyle başladı. Yerinde karar dönemine geçildi. Türkiye renkli haritalara ayrıldı. Herkesin merak ettiği ise Uşak'ın vaka sayısı azlığındaki başarısı oldu. O başarının sırrını, Toplum Bilimleri Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan anlattı. İlhan, "Uşak'ta aşılama hızımız yüksek. Bir ikincisi 65 yaş üzeri büyüklerimiz daha fazlalar ve daha çok evde kalıyorlar. Vatandaşların kurallara uymasını ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Burada bir mavilik söz konusu. Ancak şöyle bir şeyde olmamalı; Afyon'dan, Kütahya'dan, Denizli'den Manisa'dan vatandaşlarımız da 'hafta sonu burası rahat diyerek' akın etmemeli" dedi.

MAVİ RENKLİ İLLER NASIL KORUNACAK?

İlhan, kırmızı kategorideki illerin virüsü yaymaması için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

"İl hıfzısıhha kurulları kendileri bu illerden çıkışlarla ilgili önlem alabileceği gibi onun yakınındaki iller, örneğin Şanlıurfa kendi kısıtlamasını da getirebilir ya da mavi renkli iller kendi bölgelerine girişlerde HES kodu ya da PCR testi isteyebilir."

OKULLARDA NASIL ÖNLEM ALINACAK?

Peki, işin eğitim boyutunda durum ne? Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, düşük ve orta riskli illerde okulların açılması kararını olumlu karşıladığı ifade etti. Pehlivanoğlu, "Artık eğitimde geri dönülemez noktaya geldik. Belli tedbirleri almazsak, bir neslin kaybı ile karşı karşıya gelebiliriz. Bu çok tehlikeli bir şey. Onun için öğretmenler de aşılamalara dikkat ediyor. Ama bu süreçte maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmeli. Hijyenle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ciddi tedbirler aldı" şeklinde konuştu.

Pehlivanoğlu, velilerin çocuklarını okullara güvenle gönderebilmesi için yaş gruplarına göre vaka sayılarının da açıklanması gerektiğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS