hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Vatandaş maaşı nasıl bağlanacak? Bakan Derya Yanık CNN TÜRK'te konuştu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Seçime son 7 gün. Hazırlıklar daha da hız kazanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Osmaniye'de CNN TÜRK Editörü Gülşen Coşkun'un konuğu oldu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Yanık, vatandaş maaşı ve evlilik kredisi sisteminin detaylarını da anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Derya Yanık'ın açıklarından öne çıkan başlıklar şöyle:

  THE ECONOMIST ERDOĞAN'I HEDEF ALDI

  (The Economist'e tepki) Her seçim öncesi bir parmak sallamaya kalkarlar vesayet odakları, her seferinde de millet gereken cevabı verir. Milletin iradesini tecelli edeceğini her seferinde tekrar eden, seçim sonuçlarına kadar hiçbir sonuçtan emin olmayacak bir siyasi lider. Böyleyken, buna rağmen, hala 'gidecek' gibi son derece çirkin, Sayın Cumhurbaşkanımızın hak etmediği ifadelerle seçime gölge düşürmeye çalışmak bir öğrenilmiş çaresizliktir.

  Biz gülüp geçiyoruz bir tarafıyla, çok aciz tepkiler bunlar. Milletimiz gereken cevabı 14 Mayıs'ta verecek, biz milletimize güveniyoruz. Seçmenin gündemi her zaman daha rasyoneldir.

  Sonuç itibarıyla burası deprem bölgesi. Bir taraftan depremin yaralarını sarmaya çalışıyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SOSYAL YARDIMLAR

  Sosyal yardımlarımız dezavantajlı gruplara sağlanan yardımlar. Birey yoksulluk sınırına düşmeden destek vereceğiz. Şu anda sayı vermeyeyim, ama böyle bir grup olduğunu tespit etmiştik. Bizim sosyal yardımlarımız son derece esnek.

  'VATANDAŞ MAAŞI' NASIL BAĞLANACAK? 

  Kriterlerin önemli bir kısmı mevcut. 28 kurum ve kuruluşun verilerinin doğrudan entegre olduğu, 'Ben sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum' diye müracaat ettiğinde 'Gelir miktarı ne kadar?' bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret ettiği, hem teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini tespit ettiğimiz süreç var.

  Aynı aileden birkaç kişi bu maaştan faydalanabilecek. Sosyal yardımlarımız hane temellidir. Bizim için tek ölçü milletimizin ihtiyacıdır. 'Biz söylüyoruz onlar yapıyor' lafına gülünür. Bugüne kadar kimsenin dönüp bakmadığı başlıklarda AK Parti iktidarlarının yaptıkları ortada. Dolayısıyla 'Biz söylüyoruz onlar yapıyorlar' haksızlık olur.

   

  Vatandaş maaşı nasıl bağlanacak Bakan Derya Yanık CNN TÜRKte konuştu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "BİZİM İÇİN TEK ÖLÇÜ İHTİYAÇTIR"
  - "Biz söylüyoruz onlar yapıyor" demek haksızlık.

  "EVLİLİK KREDİSİ SİSTEMİ" NASIL OLACAK?
  - Aileyi önemsiyoruz, süresiz bir kredi olacak.
  - Sigorta priminin 1/3'ünü devlet ödeyecek.

  KADINA YÖNELİK ŞİDDET NASIL ÖNLENECEK?
  - Kimse "6284 kanununu istemiyoruz" diyemez.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow