Venedik komisyonu üyeleri Meclis'te

Venedik komisyonu üyeleri Meclis'te

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Rapor ve tavsiyeleri AİHM ve Avrupa Birliği tarafından referans belge olarak kullanılan Venedik Komisyonu'nun üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeydi. 4 partiylede görüşen komisyon, OHAL sonrası medya özgürlüğü ve gazetecilerin durumunu sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Venedik Komisyonu üyeleri ohal KHK'ları sonrasında Türkiye'de medya özgürlüğüyle ilgili rapor hazırlamak için Meclis'te partileri ziyaret etti. Venedik Komisyonu Başkanvekili Herdis Kjerulf Thorgeirsdottir ve beraberindeki heyet, partilere gazetecilerin tutuklanması, medya kuruluşlarının kapatılması, sansür olup olmadığı ve KHK'ların basın kuruluşlarını nasıl etkilediğini sordu.

İktidardan Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşen komisyon üyelerini ana muhalefet partisinden Grup Başkanvekili Özgür Özel kabul etti. Görüşmenin basına kapalı bölümüne geçilirken Özel, Adalet Bakanlığı'ndan not tutmak için toplantıya katılan bürokratları dışarıya davet etti. Görüşmede sadece Meclis bürokratları yer aldı.

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, toplantıda CHP heyeti, KHK'lar ile muhalif basın kuruluşları ve gazetecilerin cezalandırıldığını savundu. Komisyonun, HDP grubunu ziyaretinde de benzer eleştiriler gündemdeydi. HDP'li milletvekillerinin medya kuruluşlarının kapatılmasıyla ilgili heyete 'Yasal dayanak olmadan sadece KHK ile yapıldı' bilgisini verdiği öğrenildi. Komisyonu üyeleri MHP grubunda ise Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüştü. Edinilen bilgilere göre, MHP'li Akçay, 'Kapatılan medya kurumlarının çocuğunun terör örgütleriyle ilişkili olduğunu, muhalif gazetecilik faaliyeti nedeniyle tutuklanan gazetecilerin ise yok denecek kadar az olduğunu' söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Can Dündar'ın, muhalif olduğu için değil, yargı ve emniyet mensuplarının da tutuklu olduğu MİT TIR'ları gibi kritik bir davadan yargılandığını da söyleyen Akçay, Hrant Dink cinayetini de FETÖ'nün yaptığının ortaya çıkmaya başladığını, ancak o dönemde bunu en çok provake edenin FETÖ'nün gazete ve televizyonları olduğunu ifade etti. Venedik komisyonunun rapor ve tavsiyeleri AİHM, Avrupa Konseyi organları ve AB tarafından referans belge olarak kullanılıyor.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA