Son Dakika

VIP göçmen kaçakçılığına dava

A A

08.12.2021 - 13:46 | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

PKK terör örgütüyle bağlantılı olanların da aralarında bulunduğu kişilere sahte pasaport düzenleyerek 5-6 bin EURO karşılığında yurt dışına gönderen VIP göçmen kaçakçılarına 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever'in özel haberi.

Avrupa ülkelerine VIP göçmen kaçakçılığı yaptılar. Aralarında PKK'lıların da olduğu birçok kişiyi yurt dışına gönderdiler. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli Sabri Kavak'ın Irak'ta bulunan PKK'nın sözde istihbarat yapılanması sorumluları ile irtibatlı olduğu ve örgüt üyelerinin yurtdışına çıkışını koordine ettiği belirtildi.

KİŞİ BAŞINA 5-6 BİN EURO KAZANIYORLARDI

Sahte pasaport temin eden Sabri Kavak, yolcuların sınır hattına kadar taşınma faaliyetini de yürütüyordu. Şebekeyi telefon konuşmaları ele verdi. Kimi zaman bordo pasaportu yeşile çevirdiler, kimi zaman da içindeki bilgileri değiştirdiler. 5-6 bin euro aldıkları yolcuları yurtdışına gönderirken yanına çevirmen dahi verdiler.

PKK İLE İLTİSAKLI KİŞİLERİ YURT DIŞINA KAÇIRDILAR

Şebeke, birlikte çalıştıkları kişiler sayesinde havalimanı kontrollerinden geçişleri kolaylıkla yapıyordu. Öyle ki PKK'nın gizli istihbarat servisiyle bağlantısı olan Fadile Rozerin Urucu hakkında iki kez örgüt propagandası yapmaktan işlem yapıldığı kaydedildi. Urucu, 2013 yılında Hak ve Özgürlükler Partisi'nden Van 3. Edremit İlçe Başkanı olarak listeye girmişti. 2019 yılından itibaren Türkiye'de resmi kaydı olmayan Urucu'nun da şebeke tarafından Yunanistan'a çıkışının sağlandığı belirtildi.

ŞÜPHELİLERİN 8 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Yolcu başına 5 ila 6 bin euro arasında para kazanan 1'i tutuklu 9 şüpheli hakkında göçmen kaçakçılığı suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.