hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yap-İşlet-Devret modeli neden seçiliyor?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Son günlerde en çok konuşulan başlıklardan biri Yap-İşlet -Devret modeli… Başta 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli ve pek çok büyük yatırım bu model ile gerçekleştirildi. Peki devletin kazancı ne?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yap-İşlet-Devret modeli en çok tartışılan başlıklar arasında. Peki bu yatırımların devlete katkısı ne? "Geçilmeyen köprünün parasını 80 milyon ödüyor" yorumları yapılıyor. Bu iddia doğru mu? Peki projelerin rakamsal verileri neler?

  Avrasya tüneli, işletme süresi bittiğinde hesaplamalara göre devletin alacağı paranın 140 milyon dolar olacağı belirtiliyor. Osmangazi Köprüsü'nün işletme süresinde sadece KDV gelirinin ise 1.3 milyar euro olduğuna dikkat çekiliyor.

  Edinilen bilgiye göre 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu ile yıllık toplam 415 milyon avro tasarruf edilecek. Bu tasarrufun zamandan 382 milyon avro, akaryakıt tüketiminden 31 milyon 300 bin avro, 3 bin 234 ağaca eş değer, karbon salımındaki azalmayla çevresel olarak 1 milyon 900 bin avro olduğu vurgulanıyor. Projenin Türk ekonomisinde üretime etkisinin 5,362 milyar avro

  Gayrisafi yurtiçi hasılaya etkisinin 2,442 milyar avro ve istihdama yıllık etkisinin 118 bin 209 kişi olduğu belirtiliyor. Antalya Havalimanı Projesi ise konsorsiyum kira bedelinin 2 milyar 138 milyon avroluk ilk taksitini geçtiğimiz hafta ödedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow