hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yargıtay Başkanı'ndan Can Atalay ve AYM yorumu

  Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, tutuklu Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararı gündemde. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, AYM’nin kararına ilişkin “derin görüş ayrılıklarımız olduğu bir gerçek” açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Can Atalay kararına ilişkin bir açıklama da Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’dan geldi. ‘AYM ile görüş ayrılıklarımız var’ dedi, anayasa değişikliğine dikkati çekti.

  AYM’nin Gezi Parkı davası hükümlüsü olan Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliyesine ilişkin verdiği karar, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında bir kez daha gerilime neden oldu.

  Yargıtay Başkanından Can Atalay ve AYM yorumu

  Peki, Yargıtay’ın Can Atalay kararıyla ilgili süreci nasıl işleyecek? Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin bu soruyu, “Dosya fiziken şu anda bizde. Herhangi bir itiraz gelmediği takdirde, daha önce 4. Ceza Dairesi’ne itiraz edilmişti. İtiraz gelmediği takdirde biz dosyayı mahalline göndereceğiz, fiilen, fiziken” şeklinde yanıtladı.

  Türkiye Barolar Birliği, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayan yerel mahkeme ve Yargıtay üyeleri hakkında ceza soruşturması başlatılmasını talep etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yargıtay Başkanından Can Atalay ve AYM yorumu

  Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay 3. Ceza Dairesi arasındaki Can Atalay gerilimine ilişkin Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’dan da dikkat çeken bir çıkış geldi. “Anayasa Mahkemesi’yle bu sadece son olayla ilgili olarak ortaya çıkmış bir problem değil. Yani aşağı yukarı 5 – 6 yıldır süre gelen bireysel başvuru yolunun incelenmesindeki yorum farklığından kaynaklanan ve anayasanın yorumundan kaynaklanan ciddi anlamda derin görüş aykırılıklarımız olduğu bir gerçek.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow