hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yemekte yalnız bırakılma mobbing oldu

  Konya'da bir kimyagere, işyerinde yemekte yalnız bırakılması ve görev sınırı kapsamı dışında çalıştırılması nedeniyle tazminat ödenmesine karar verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi, işyerinde yemekte yalnız bırakılan ve görev sınırı kapsamı dışında çalıştırılan işçiye, "mobbing" uygulandığı gerekçesiyle manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

  Konya'da bir ziraat odasında kimyager olarak çalışan Sinan T., mobbing ve baskıya maruz kaldığı, iş veren tarafından iş sözleşmesinin haksız feshedildiği gerekçesiyle dava açtı. Yerel mahkemede reddedilen davanın istinaf incelemesini yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi, davacıya mobing uygulandığı tespitini yaparak tazminat ödenmesine hükmetti.

  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün mobbing tanımına atıfta bulunulan kararda, "davacının iş yerinde öğle yemeklerinde yalnız bırakıldığı, sabah kahvaltılarında diğer çalışanlar bir araya geldiği halde davacının bu toplantılara davet edilmediği, diğer çalışanlardan farklı davranışlara maruz kaldığı sabittir" tespiti yapıldı. Ayrıca, "işçinin iş yerinde çalışan temizlik elemanı bulunmasına rağmen, görev sınırı kapsamı dışında çalıştığı bölümü temizlemeye zorlandığı da anlaşılmaktadır" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mahkeme, davacıya, kıdem ve ihbar tazminatları ile manevi tazminat alacağının en yüksek banka mevduat faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow