Yeni tuzak: İş teklifi!

Yeni tuzak: İş teklifi!

Dolandırıcılar her gün yeni bir yöntem üretiyor. Bu kez ise telefonlara attıkları iş vaadi mesajları ile karşımızdalar. Peki, bunu nasıl yapıyorlar? CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren ve kameraman Caner Emre Kınacı, detayları Bilişim Uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Kırık'la konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Telefonunuza gelen iş teklifi mesajlarına dikkat edin. Çünkü dolandırıcıların yeni tuzağı iş vaadi. Mesaj atarak vatandaşın hayalleriyle oynuyorlar. Kendilerini ünlü firmaları yöneticileri olarak tanıtıp vatandaşlara yarı zamanlı ya da evden çalışma iş imkanı sunuyorlar. Bu mesajları cazip bulup dönüş yapan vatandaşlar ise dolandırıcıların ağına düşüyor.

Konu hakkında CNN TÜRK'e konuşan Bilişim Uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, şunları söyledi:

Özellikle son dönemlerde ünlü pazarlama şirketlerinin isimleri kullanılarak kullanıcılara ciddi mesajlar gönderiliyor. Bunlar ek iş vaadiyle gönderilmiş mesajlar. Kullanıcılar eğer bilgi almak isterlerse, en altta WhatsApp numarasının olduğu ifade ediliyor ve bu WhatsApp numarası üzerinden iletişime geçileceği belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte tam bu noktada dolandırıcıların operasyonu başlıyor. Tıkladığınızda ise bütün kimlik bilgileriniz siber hırsızların eline geçmiş oluyor. Sizin adınıza her türlü işlemi gerçekleştirebilir. Ev alabilir, araba alabilir, borçlanabilir. Burada çok dikkat etmemiz gerekir.

Dolandırıcılar bununla da sınırlı kalmıyor. Dolandırıcı kullanıcıya 'İşi büyütmek ister misin? Sizden çok memnunuz, bundan sonraki süreçte sizle daha fazla çalışmak istiyoruz ama belli kayıt bedelleri, kargo bedelleri ödemeniz gerek' diyor. 5 bin lira 10 bin lira kayıt bedelleri istiyor. İşlem gerçekleştikten sonra o numaralar kapanıyor. Siber dolandırıcılar sırra kıdem basıyor ve tabii ki kullanıcılar aslında iş sahibi olayım derken elindeki varını yoğunu kaybetmiş oluyor.