hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni yılda TBMM'de hangi düzenlemeler olacak?

  Yeni yılla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni yoğun bir gündem bekliyor. 16 Ocak'a kadar çalışmalarına ara verilen Genel Kurul’un ilk gündem maddesi ne olacak? Ekonomiye ait hangi düzenlemeler Meclis’in gündemine gelecek? Bakalım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemi yeni yılda da yoğun.

  Meclis'e ilk olarak İçişleri Bakanlığı'nı ilgilendiren teklifin gelmesi planlanıyor. Düzenleme ile ruhsatsız silah taşımanın cezası artacak.

  Ruhsatsız silah taşıma suçlarında tutuklama söz konusu olabilecek. Ayrıca, 'tetik, namlu, iğne' gibi silahı oluşturan parçaların ayrı ayrı yakalanması halinde de bütün olarak değerlendirilerek suç kapsamına alınacak.

  Yeni yılda TBMMde hangi düzenlemeler olacak

  Ekonomiyle ilgili bir torba teklif de yeni yılla birlikte gündeme gelecek. Emekli aylıklarında iyileştirmeye gidilecek. Bu doğrultuda en düşük emekli aylığının arttırılması da bekleniyor. İşverene asgari ücret desteğini 700 liraya yükselten düzenleme de bu teklifte yer alacak.

  Ocak ayında Meclis’te görüşülmesi beklenen önemli düzenlemelerden biri de yargı paketi olacak. 8. yargı paketiyle, 22 kanunun 105 maddesinde değişiklik olacak. Anayasa Mahkemesi, 22 Şubat'ta evlenen kadınların yalnızca evlenmeden önceki soyadlarını kullanmalarını engelleyen hükmü eşitliğe aykırı bulduğu için iptal etmişti. Yargı paketinde yer alan maddeye göre, kadınlar ya kendi soyadlarını eşlerinin soyadları önünde kullanmaya devam edecek ya da eşlerinin soyadlarını alacak, tek başına bekarlık soyadını kullanamayacak.

  Kanun teklifinde, infaz süresine göre yatarı bulunmayan mahkumiyetlerde de artık hapis cezası olacak. Suçlu, 1 ay hapis cezası almış olsa bile cezasının en az yüzde 40'nı yani 12 gününü cezaevinde geçirmesi öngörülüyor. Böylece denetimli serbestlik, 1 yıl uygulanmak yerine cezayla orantılı olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni yılda TBMMde hangi düzenlemeler olacak
  Teklifle, kanun yollarına başvuru sürelerinin artırılması, belirli bir kıdeme erişmiş hukukçuların sınavsız olarak ara buluculuk yapabilmeleri söz konusu olacak.

  Ve İsveç'in NATO'ya üyeliği. Meclis çalışmalarına ara verilmeden önce Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen düzenleme, Genel Kurul’a gönderildi. Bu ay içinde Genel Kurul aşamasının tamamlanması bekleniyor.

  16 Ocak'ta Meclis, çalışmalarına devam edecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow