hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni zamlar ne zaman hesaplara geçecek?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Memur-emekli torba yasa teklifi komisyondan geçti. Teklif Genel Kurul'a gidecek. Süreç nasıl işleyecek? Meclisin gündemi bu hafta ne? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram detayları şu ifadelerle aktardı;

  "Cuma günü Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler tamamlandı. Artık gözler Genel Kurula çevrildi. Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne son mesai haftası ardından yaz tatiline girilecek. Ancak salı günü itibariyle özellikle yoğun bir mesai başlıyor diyebiliriz.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde zamlarla ilgili kanun teklifi salı günü meclisin gündeminde olacak. Cuma günü de Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri tamamlanmıştı. Meclise sunulduğunda 7 maddelik bir kanun teklifiydi. Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında madde iddiasıyla kanun teklifi 14 maddeye kadar yükseltildi.

  KANUN TEKLİFİNİN DETAYLARI NELER?

  Kanun teklifiyle birlikte en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkıyor ve 22 bin liraya yükseltilirken en düşük memur maaşı 8 bin lira seyyanen zammı öngörüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bunun yanı sıra da Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK emeklileri kanun teklifine göre yılın altı ayı için toplamda yüzde 25 zam alacak. Kanun teklifinde Kovid-19 salgını sırasında izinli çıkan hükümlüler için de düzenleme yer alıyor.

  31 Temmuz itibariyle Kovid-19 izninde bulunan yükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına beş yıl veya daha az süre kalanlar tekrar cezaevine dönmeyecek ve kalan sürelerini denetimli serbestlik altında infaz edecekler. Aynı zamanda da teklife eklenen bir maddeyle de kiralara uygulanan yüzde 25’lik artış oranının süresi de bir yıl daha uzatılmış olacak.

  Bunun yanı sıra kanun teklifinde vergilerle ilgili düzenlemeler var. Bunun başında da motorlu taşıtlar vergisi geliyor. 2023 yılına sadece 2023 yılında geçerli olmak üzere motorlu taşıtlar vergisi bir kez daha alınacak. Yani 2023 yılı içerisinde iki kez motor taşıtlar vergisi ödenmiş olacak.

  7 maddelik bir kanun teklifiydi ve Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmeler sırasında 14 maddeye çıkarıldı. Ardından salı günü 14 maddeli kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak ve muhtemel ki salı günü tümü üzerinden görüşülüp, çarşamba günü kanun teklifinin yasalaşmasını bekliyoruz ancak bunun yanı sıra da salı günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonunda bir de ek bütçe görüşmeleri başlayacak ki bu da oldukça önemli.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yine cuma günü ek bütçe meclise gönderilmişti. 1.1 trilyon lirayı kapsıyor ve en yüksek payda AFAD'a verilmişti. Özellikle deprem nedeniyle AFAD'a ek bütçeden en yüksek pay verilmişti. Ek bütçenin görüşmeleri de salı günü Plan Bütçe Komisyonunda başlayacak. Yine Genel Kurulda görüşülen zamlarla ilgili kanun teklifinin ardından Genel Kurulda bu kez hemen o teklifin ardından da ek bütçenin görüşülmesini bekliyoruz ve bu iki kanun teklifinin de ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi yaz tatili nedeniyle araya girecek"

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow