hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yenilikler Konferansı'na mülteciler damgasını vurdu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ipsos tarafından düzenlenen 'Araştırmada Yenilikler Konferansı' na göç olgusu damga vurdu. Araştırmaya göre Suriyeli sığınmacılar sanılanın aksine sosyal yardımlardan çok az pay alıyor. Üçte biri gelirini çalışarak elde ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ipsos'un düzenlediği 'Araştırmada Yenilikler Konferansı'na Suriyeli sığınmacılar damga vurdu.

  Konferans başkanı ve Ipsos CEO'su Sidar Gedik, "Toplumumuzun veya mültecilerin, Suriyeli toplumun kendi tercihleri doğrultusunda oluşmuş bir durum değil. İnsanların maruz kaldıkları ve uyum sağlamak zorunda oldukları bir durum. Bu aslına bakarsanız bizim anladığımız sandığımız ilk anda akla gelen bir yenilik değil ama elbette bu da bir yenilik ve bizim toplum olarak buna ayak uydurmamız lazım" diyor.

  O yenilikler  Ipsos - İnsani Gelişim Vakfı imzası taşıyan araştırmaya da yansıdı. Türkiye'deki Suriyeli nüfusun yüzde 79'unu kapsayan 10 ilde yapılan çalışma, 15 yaş üzeri Suriyeli nüfusla gerçekleştirildi. Buna göre kamuoyundaki genel kanının aksine, Suriyelilerin yalnızca yüzde 13'ü sosyal yardımlardan faydalanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ipsos Sosyal Araştırmacısı Semiha Feyzioğlu, "Bu da şu anlama geliyor; Suriyelilerin çok büyük bir bölümü aylık hane gelirlerini işten elde ettikleri kazançlardan ve ücretlerden elde ediyorlar. Yani aslında hanelerinin geçimlerini kendileri sağlıyorlar. Bu önemli bir bulgu" diyor.

  Araştırma verilerine göre Türkiye'deki Suriyelilerinin yüzde 47'si Türkçe konuşamıyor, yüzde 39'u anlamıyor. Araştırmada, Suriyeli sığınmacıların çalışma hayatına katılım oranları arasında da büyük farklar tespit edildi. Erkeklerin yüzde 50'si bu gün istihdam hayatındayken kadınlarda çalışma oranı yüzde 8. 

  UNICEF'e  bağış karşılığında katılım gerçekleşen toplantdan elde edilen gelir ile 'Tarımda Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi' programına destek olunacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow