Yeraltı suları yeterli mi?

Video: Yeraltı suları yeterli mi?

Koronavirüs salgınının ardından su kaynaklarının önemi daha da arttı. Su Politikaları Derneği de yeraltı su kaynaklarına ilişkin bir rapor yayınladı. 'Yer altı suları aşırı kullanıldığında ya da kirletildiğinde temizlenmesi güç olan kaynaklardır' denildi. Derneğin genel başkanı Dursun Yıldız, CNN TÜRK'e "Su verimli kullanılmalı" açıklaması yaptı.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız uyardı. Sulama tahsislerindeki artışla birlikte Türkiye'nin yer altı suyu potansiyelinin neredeyse tamamının kullanımda olduğu vurgusu yaptı. "Yer altı potansiyelimizin sürdürülebilir bir şekilde çekilmesi ve rezervimizin sağlıklı tespiti kaynak kullanım oranının izlenmesi açısından çok büyük önem taşımakta. DSİ tarafından yer altı sularının yüzde 67 tarımsal sulama, yüzde 9 sanayi, yüzde 24 içme kullanma suyuna tahsis edildiği görülüyor" dedi.

Peki, son dönemde düşen yağışlar yeraltı sularını besledi mi? Dursun Yıldız, "Son dönemdeki yağışlar, özellikle yağışın toprakla buluşabildiği yerlerde yer altı suyunu beslemekte ama şartlar var. Toprağın nem miktarının suyun sızması için yeterli seviyede olması önemli. Bunun dışında yağışın miktar ve süresi önemli parametreler" yanıtını verdi.

Eski Devlet Su İşleri Daire Başkan Yardımcısı ve Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız önerilerde de bulundu. "Yer altı suları aşırı kullanıldığında yenilenmesi, kirletildiğinde ise temizlenmesi güç olan kaynaklardır. Yeraltı sularını verimli kullanabilmek için su kullanıcı birlikleri yeraltı suyu sulama kooperatiflerinin su yönetimi sürecine katılmalı. Tahsis edilen yer altı sularının kontrolü ve denetiminin yapılması büyük önem taşımakta. Kayıt dışının önlenmesi önemli" şeklinde konuştu.

Yıldız, sözü çiftçilere de getirdi. "Yer altı sularının denetimsiz olmasının getireceği dezavantajı çiftçiler de yaşayabilecektir. Çalışmalara çiftçilerin de destek olması gerekir. Öncelik buna verilmelidir" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS